Vědkyně Kateřina Snopková z Masarykovy univerzity objevila na Antarktidě nový druh bakterie. Má speciální genetickou výbavu, díky které přežije i v extrémních podmínkách. Jaké má vlastnosti a zda může být užitečná třeba v medicíně, ukáže další výzkum.
Kateřina Snopková z Masarykovy univerzity objevila v antarktických vzorcích nový druh bakterie. Patří do rodu Pseudomonas, který je běžný v přírodě, některé jeho druhy mohou způsobovat nemoci rostlin, zvířat i lidí. Jaké vlastnosti má tento nový druh a k čemu by mohl být užitečný, ukáže až další výzkum. Už teď je ale jasné, že jde o zajímavý objev, protože má speciální genetickou výbavu, díky které dokáže přežít v extrémních podmínkách.
Snopková si vzorky přivezla už v roce 2015, když strávila tři měsíce na ostrově Jamese Rosse, kde sídlí česká antarktická výzkumná stanice. Po letech zkoumání v laboratoři se jí podařilo objevit nový druh bakterie. Spolu s kolegy ho pojmenovala Pseudomonas rossensis podle ostrova, kde ho našli.
Sobota, 28. prosince 2024, 11:00
Do Antarktidy míří dva týmy z Masarykovy univerzity. Hlavní skupina vyrazí na Nový rok na Českou vědeckou stanici na ostrově Jamese Rosse, druhá část odjede 11. ledna na ostrov Nelson. Obě skupiny se pravděpodobně nepotkají. Cílem expedice je výzkum...
Původně ho zvažovala pojmenovat podle Václava Vojtěcha. Jde o dobrodruha, který se v roce 1929 stal prvním Čechem, který stanul na území Antarktidy. „Nakonec jsem ale vyměkla poté, co jsem zjistila, že všechny v posledních letech popsané pseudomonády se odkazují na svou geografickou lokalitu nebo specifickou vlastnost. V tomto je bakteriologická taxonomie celkem konzervativní. Přesto, pojmenovat svůj druh jsem měla na svém seznamu vědeckých přání, které jsem si tímto splnila,“ prozradila mladá vědkyně.
Pseudomonády jsou běžné bakterie, některé škodlivé, jiné prospěšné. Například Pseudomonas aeruginosa způsobuje vážné infekce a je odolná vůči antibiotikům, zatímco jiné druhy mohou pomoci tuto rezistenci překonat. Tento objev pomáhá lépe pochopit rozmanitost mikroorganismů v polárních oblastech a jejich schopnost přizpůsobit se extrémním podmínkám. Zároveň navazuje na dlouhodobý výzkum Masarykovy univerzity v Antarktidě, kam letos vyrazila už jednadvacátá expedice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.