Lidé, kteří mají sami zkušenost s drogami, nyní pomáhají zlepšovat život v brněnských ulicích. Peer pracovníci Společnosti Podané ruce se starají o bezpečnost, sbírají použité stříkačky a informují uživatele drog o správné likvidaci injekčního materiálu. Kromě toho nabízí i oblečení a potraviny těm, kteří se ocitli v těžké životní situaci.
Peer pracovníci Společnosti Podané ruce, tedy lidé s vlastní zkušeností s užíváním návykových látek, se starají o větší bezpečnost brněnských ulic. Monitorují rizikové lokality a také instalovali kontejnery na použité jehly. Zároveň informují uživatele drog o bezpečné likvidaci injekčního materiálu.
Během minulého roku vyměnili osmnáct tisíc kusů injekčního materiálu a posbírali přes dva a půl tisíce použitých stříkaček. Například v Tkalcovské ulici u Alberta sesbírali 407 použitých stříkaček, v Komárově 55 a v novém kontejneru ve psím výběhu v ulici Jana Svobody 74.
„Byla jsem tam, kde oni. Vím, co prožívají, a vím, že pokud dostanou šanci, mohou změnit svůj život. Každý si musí na změnu přijít sám, svým tempem. My tu jsme proto, abychom ukázali, že je to možné,“ popsala pro novináře peer pracovnice Eva Šulerová, která si sama prošla závislostí na omamných látkách.
Prevence je nejen účinnější, ale i levnější než léčba. Likvidace použitého injekčního materiálu výrazně snižuje riziko šíření žloutenky C a HIV. Díky své zkušenosti se peeři dostanou tam, kam běžní sociální pracovníci nemají přístup. Nabízejí uživatelům drog také například doprovod k lékaři. „Doprovody do léčby se osvědčily, peeři pomáhají klientům ji dokončit,“ dodala koordinátorka peer pracovníků Monika Čtvrtníčková.
Čtvrtek, 6. února 2025, 11:00
V Brně už přes rok funguje první aplikační místnost pro uživatele drog. Upravená sanitka Společnosti Podané ruce jim poskytuje bezpečné prostředí pod dohledem pracovníků. Služba, která sádlí v Plynárenské ulici, pomáhá snížit riziko předávkování i...
Peeři loni rozšířili svou podporu na další ohrožené skupiny. „Kromě terénní práce peeři pomáhali i jinak, stovky lidí podpořili prostřednictvím krizového šatníku a potravinové pomoci, čímž zmírnili dopady sociálního vyloučení a bytové nouze,“ popsala v tiskové zprávě mluvčí společnosti Monika Holubová Žiaranová.
Loni pracovníci prostřednictvím krizového šatníku ve Vlhké ulici rozdali přes čtyři tisíce kusů oblečení lidem bez domova. Každý týden tuto službu využije v průměru pětatřicet lidí, kteří se ocitli v bytové nouzi nebo v těžké životní situaci.
„Pokud jste starší opuštěný muž bez domova a máte například na nohou rozbité nebo tlačící boty, můžete klidně přijít o nohu, protože v těch botách jste nonstop, v jakémkoliv počasí,“ popsala Šulerová, která má šatník na starost. Výdejem oblečení šatník pomáhá i opuštěným seniorům či matkám samoživitelkám.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.