V Brně už přes rok funguje první aplikační místnost pro uživatele drog. Upravená sanitka Společnosti Podané ruce jim poskytuje bezpečné prostředí pod dohledem pracovníků. Služba, která sádlí v Plynárenské ulici, pomáhá snížit riziko předávkování i množství pohozených jehel. Přestože zpočátku vzbuzovala nedůvěru, zájem o ni roste.
Průměrně jeden až dva klienti denně navštěvují v brněnské Plynárenské ulici upravenou sanitku Společnosti Podané ruce, kde si pod dohledem sociálních pracovníků bezpečně aplikují drogu. Služba pro závislé lidi funguje od září 2023 a zájem o ni navzdory prvotní nedůvěře roste. „Snahou je kromě jiného snížit počet jehel, které narkomani pohodí na ulicích,“ řekl Petr Blažek z Podaných rukou. Cílem je také předcházet smrtelným předávkováním nebo omezit riziko přenosu infekčních onemocnění.
Služba má několik pravidel, jedním z nich je to, že si lidé mohou aplikovat pouze vlastní donesenou dávku. Nákup drog v sanitce a okolí je zakázaný. Po seznámení s podmínkami klient podepíše souhlas a obdrží pomůcky. Drogu si následně sám aplikuje. „Do tohoto procesu nezasahujeme, pouze zajišťujeme bezpečnější podmínky,“ řekla koordinátorka projektu Žofie Buchalová. Pracovníci se zároveň snaží klienty propojit s dalšími sociálními a zdravotními službami a motivovat je ke změně.
Balíček, který člověk v sanitce dostane, obsahuje například dezinfekční čtvereček, sterilní injekční stříkačku, demineralizovanou vodu na ředění drogy, náplast a buničinu, která se používá po vpichu. „Nějaké základní vybavení poskytujeme všem, další pomůcky se liší podle toho, jakou látku si klient aplikuje. Nejčastěji si lidé berou heroin,“ uvedla pracovnice aplikační místnosti Lenka Dospivová.
Pondělí, 9. října 2023, 19:30
Drogově závislí lidé v Brně využívají novou službu, která umožňuje bezpečnější a komfortnější aplikaci látek do těla. Pervitin či jiné drogy si berou ve speciálně upravené sanitce pod odborným dohledem, aby nedošlo k předávkování. První aplikační...
Podle Buchalové bylo zpočátku obtížné navázat kontakt s cílovou skupinou. „Klienti nás neznali, a proto z jejich strany převládala nedůvěra. Situace se však postupně mění. Dnes je vidět, že zájem o službu roste. Každý den k nám někdo přijde. Někteří lidé se vracejí opakovaně a doporučují nás svým známým, kteří se potýkají s podobnými problémy,“ dodala.
Sanitka je v provozu každý všední den od 14 do 18 hodin, stojí v městské části Brno-sever. „Odhadujeme, že je v Brně zhruba dva tisíce lidí, kteří pravidelně užívají drogy injekčně. Jejich největší koncentrace je právě v této lokalitě,“ poznamenal Blažek. Společnost by chtěla program rozšířit i na další místa, brání jí v tom však nedostatek pracovníků i peněz. Měsíčně provoz sanitky vyjde zhruba na 160 tisíc korun.
Starosta Brna-sever Martin Maleček (Hnutí SOL) potvrdil, že městská část se dlouhodobě potýká s drogovou problematikou v ulicích. „Bohužel na některých místech je výskyt aplikačních pomůcek vysoký. Dobrovolníci a policisté jich denně sesbírají třeba 100 nebo v řádech stovek,“ uvedl. Podle něj pomáhá program situaci aspoň částečně řešit. „Pokud někdo užívá drogu v aplikační místnosti, tak jehla neskončí někde na ulici. A každá jehla, která se nedostane do veřejného prostoru, je krok správným směrem,“ uvedl.
Společnost Podané ruce loni získala za aplikační místnost, která je v tuzemsku první svého druhu, cenu Kiron za nejvýznamnější přínos v adiktologii. Cenu udělují odborníci z oboru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.