Záchranná stanice v Jinačovicích, která patří pod brněnskou zoo, už deset let pečuje o zraněná a osiřelá zvířata. Každý rok přijme přes tisíc případů a většinu z nich se podaří vrátit do přírody. Pomohla už více než deseti tisícům zvířat včetně vzácných druhů i exotických nalezenců.
Záchranná stanice v Jinačovicích při Zoo Brno už deset let pečuje o zraněná zvířata a osiřelá mláďata. Každý rok se tam dostane přes tisíc zvířat a jejich počet stále roste. Celkem už pomohla více než deseti tisícům zvířat, z nichž většinu se podařilo vrátit do přírody.
Lidé zpravidla zvířata přináší během reprodukční sezóny, v období od konce dubna přibližně do října. Nejčastěji jsou to ježci, netopýři, veverky, kačeny, poštolky a pěvci. V péči pracovníků záchranné stanice se ale ocitly i vzácné druhy jako vydry říční, včelojed lesní, jestřáb, chřástal polní nebo ledňáček říční. Starali se už ale třeba i o nalezená exotická zvířata, která utekla svým majitelům. Stanicí prošla například agama, papoušek žako, papoušek senegalský nebo uprchlá lama guanako.
„Jde o osiřelá mláďata, zvířata zapletená do sítí a drátů, uvízlá v nezabezpečených výkopech, zraněná zahradní technikou nebo po srážce s překážkou či dopravním prostředkem. Zvířata ošetří veterinární lékař a po uzdravení je vypustíme zpět do přírody,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí Záchranné stanice Radek Ficek.
Podaří se zachránit přibližně dvě třetiny případů. Pokud uzdravení není možné, veterinář rozhodne o humánní eutanázii. Při nálezu zraněného nebo opuštěného zvířete je důležité nejprve kontaktovat záchrannou stanici a situaci s odborníky konzultovat. Ti posoudí, zda je nutné, aby si pro zvíře přijeli, nebo zda ho může nálezce dopravit na stanici sám.
U opuštěných mláďat je konzultace obzvlášť důležitá. „Rodiče některých druhů od mláďat odcházejí a běžně je nechávají samotná. Může se tak stát, že neinformovaný nálezce ve snaze mládě zachránit, ho naopak nevědomky oddělí od rodiny,“ doplnil Ficek.
Stanice disponuje speciálním vozidlem s odchytovými pomůckami a zázemím pro péči o zvířata, včetně karantény, ošetřovny, místnosti pro intenzivní péči a přípravny krmiva. Součástí je také prostor pro ekologickou výchovu. Ve venkovním areálu se nachází patnáct voliér a výběhů pro zotavující se zvířata. Na konci loňského roku byla díky příspěvkům veřejnosti otevřena nová voliéra pro ptactvo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.