Úterý, 25. listopadu 2025, 16:15, aktualizováno 25. listopadu 2025, 17:06
Brněnští Piráti v úterý podepsali memorandum o široké liberální koalici do komunálních voleb. Vyjádřili tak vůli jednat s politickými subjekty Žít Brno, Fakt Brno, Idealisté a hnutí GEN. Jestli koalici na tomto půdorysu opravdu vytvoří budou dále informovat v průběhu ledna. Zastupitel za Žít Brno Matěj Hollan v reakci na toto rozhodnutí ke konci roku složí mandát a nechá se nahradit. S takovou koalicí totiž nechce být spojován.
V úterý 25. listopadu podepsali brněnští Piráti memorandum Partnerství pro moderní Brno. Na jeho základě budou intenzivně vyjednávat s uskupeními Žít Brno, Fakt Brno, Idealisté a hnutí GEN. Chtějí tak zabránit šíření vlivu extremistických stran navzdory nově vznikající vládě.
„Sledujeme nárůst populismu a útoky na demokracii. Je naší povinností se tomuto vývoji postavit. Nemůžeme si dovolit, aby ve vedení města v této době byly extrémistické strany jako SPD nebo komunisté,“ uvedl Adam Zemek, předseda brněnských Pirátů a také budoucí možný lídr koalice. Zkritizoval například fakt, že předsedou kontrolního výboru na Brně-střed je zastupitel za SPD Leoš Prokeš.
Cíle této liberální koalice jsou jasné. Zapojené subjekty chtějí moderní Brno, které bude podporovat vzdělání a inovace a bude otevřené Evropě. Doufají také ve zlepšení kvality každodenního života. Dalšími prioritami jsou dostupné bydlení, chytrá doprava a podpora kultury a komunitních projektů. Důležité je podle nich vytvořit hráz proti extremismu. „Za humny je válka, ve vládě budeme mít extremisty. Není prostor řešit osobní spory nebo drobné rozpory v programu," uvedl Zemek.
Koalice si tak zakazuje spolupráci s nedemokratickými subjekty, jako je SPD, KSČM nebo Motoristé, a to jak předvolební, tak povolební. Spolupráci s hnutím ANO zatím zcela nevylučuje, stranu ovšem považuje za méně demokratickou než jiné politické subjekty.
V letošních sněmovních volbách spolupracovali Piráti se Zelenými. V úvahu proto připadá i vzájemná spolupráce na komunální úrovni. „Oslovili jsme je a dveře mají otevřené. Jednáme s mnoha potenciálními partnery, někteří z nich jsou pomalejší," dodal Zemek. Dosavadní rozmluva podle něj padla na přechodu z aktivismu na práci pro lidi.
Společné kandidátky by měli zapojení aktéři vytvořit nejen do zastupitelstva města Brna, ale také do městských částí. „Myslím si, že dnešní podpis ukazuje, kdo je připravený nést odpovědnost a nabídnout městu stabilní alternativu řízenou fakty, nikoli ideologií,“ řekl David Pokorný, lídr Fakt Brno. Strany věří v až dvacetiprocentní volební potenciál, i kvůli tomu, že by nemuselo propadnout tak velké množství hlasů jako v minulých letech.
V následujících měsících budou týmy těchto subjektů vyjednávat, zda a v jaké formě široká liberální koalice vznikne. Otevření jsou ale i spolupráci s dalšími stranami, které mají stejné hodnoty. Výsledky těchto jednání by měli představit veřejnosti v průběhu ledna příštího roku.
Ze strany novinářů padl také dotaz na budoucí angažmá jediného zastupitele města za hnutí Žít Brno Matěje Hollana. Hollan totiž ostře vystupuje vůči hnutí Fakt Brno a části Pirátů.
Hollan v návaznosti na podpis memoranda udělal nečekané rozhodnutí. Rozhodl se vzdát mandátu opozičního zastupitele. Rozčílila ho spolupráce Žít Brno s Fakt Brno. Od ledna Hollana nahradí předseda brněnských Zelených Matouš Vencálek. Rezignaci oznámil ve vyjádření, které zveřejnil na svém facebookovém profilu.
„Žít Brno se spojilo s Brno autem. Omlouvám se a končím jako zastupitel. Některých věcí doufáte, že se nikdy nedožijete. Zvlášť když s tím spojíte značnou část svého života. Říkají tomu liberální memorandum, jsou to písmenka proti zlým lidem, komunistům a nacistům, nebo tak nějak, ale to je jedno. Jde o předvolební spolupráci, se kterou přišli marketingoví mágové z Brno autem a takto to interně prezentují,“ uvedl Hollan.
Hollan se domnívá, že Fakt Brno dělá reklamu ODS. Připomněl komunální volby z roku 2022. „Fakt Brno odebralo nám i Pirátům klíčové počty hlasů, sice se nedostali na středu (v městské části Brno-střed) ani na městě, ale na městě tím odčerpáním pár procent zajistili ODS a TOP 09 velkou koalici s ANO," napsal Hollan.
Opoziční zastupitel nechce být jediným viditelným představitelem hnutí. „Brněnští Piráti byli vždycky specifičtí. Co je ale pro mě nepřekousnutelné, že s Brno autem s ODS za zády jde nyní do předvolebního holportu partaj, se kterou jsem spojil svou tvář a v letech 2014-18 jsme dali možnost Brnu se nadechnout. S něčím takovým odmítám být spojován," řekl.
Prosinec bude Hollanovým posledním měsícem ve funkci. Od ledna jej zastoupí předseda brněnských Zelených Matouš Vencálek.
„Zelení mají za sebou sněmovní renesanci, myslím, že je to po letech zase důstojná strana. Žít Brno tímto aktem skočilo do propasti hanby a já u toho odmítám nadále svítit a jít do volebního roku s tím, že jsem jejich jediný viditelný představitel. Řeči o tom, že je to jenom memorandum proti zlým lidem, poslouchat nebudu. Fakt Brno autem to interně prezentuje úplně jinak a jiné strany, tedy Zelení, je s tím poslaly k čertu," zakončil politik.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Fakt Brno ne. Cokoliv, ale lidi napojené na Brno Autem nechceme. Jestli to měl být tah, jak přehrát lidi Zeleným, tak věřím, že bude úspěšný.