Ochránci přírody potvrdili výskyt vlků na jižní Moravě. Žijí třeba na Blanensku nebo Vyškovsku

Autoři | Foto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Ochránci přírody potvrdili výskyt vlků na jižní Moravě, konkrétně na Vyškovsku a Blanensku. Fotopasti zachytily jejich pohyb, zvířata pozorovali i lidé. Ačkoliv jídelníček vlků jídelníčku tvoří hojná a místy přemnožená zvěř, chovatelé by měli pro jistotu zabezpečit svá hospodářská zvířata. Na ochranu stád lze čerpat dotace.

Ochránci přírody potvrdili výskyt vlků na jižní Moravě. Už delší dobu mají zprávy o jejich přítomnosti ve vojenském výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku. Od loňského podzimu přibylo několik doložených pozorování z volné krajiny v okolí Vysočan a Žďárné na Blanensku a nejnověji i z výběžku Olomouckého kraje u Protivanova. Agentura ochrany přírody a krajiny o tom dnes informovala na svém webu. Člověku se vlk obvykle vyhýbá. Díky výbornému čichu i sluchu jej zaregistruje s předstihem.

Jižní Morava byla donedávna poslední oblastí v Česku, kde se vlci objevovali pouze zřídka a až na jedinou výjimku nezpůsobili žádné škody chovatelům. „Nepotvrzená hlášení o jejich výskytu se k nám dostávají delší dobu, doposud ale chyběly jednoznačné důkazy. Nyní se je podařilo získat díky průzkumu za pomocí fotopastí, které postupně zachytily pohyb jednotlivých zvířat a nejnověji i dvojici. Vlka pobíhajícího přes pole a silnici pak zdokumentovala veřejnost,“ uvedl za AOPK Antonín Krása. Na video upozornil Denik.cz.

Podle ochranářů tyto psovité šelmy v posledním desetiletí postupně osidlují celou republiku, avšak oblastí na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje spíše jen procházeli. Opakovaná pozorování z posledních týdnů nicméně ukazují, že s jejich možným výskytem je třeba počítat. Přes rozsáhlé těžby v lesích v minulých letech tam nacházejí dostatek úkrytů a potravy v podobě spárkaté zvěře.

Ačkoliv více než 90 procent jejich jídelníčku tvoří hojná a místy přemnožená zvěř, mohou zaútočit na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata. Je proto klíčové, aby chovatelé svá stáda dobře zabezpečili. V oblasti, kde je potvrzený opakovaný výskyt vlka, mohou na ochranu stád čerpat dotace. Lze získat i náhradu újmy za ztížení pastvy. Náhradu škody za vlkem zabitá či zraněná hospodářská zvířata vyplácí stát celoplošně.

Snahou AOPK nyní bude monitoringem potvrdit opakovanou přítomnost šelem v oblasti a následně to zohlednit v tzv. vrstvě opakovaného výskytu vlka, která vymezuje oblast pro čerpání podpory. „Uvítáme další informace od odborné i laické veřejnosti. Velmi užitečné mohou být především fotografie nebo snímky z fotopastí, případně videa natočená při pohybu v přírodě,“ doplnil Dominik Franc z AOPK.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky příroda, zvířata, vlci, ochránci přírody, Jihomoravský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.