Týmu jihomoravských zdravotníků nedávno přišlo písemné poděkování, které jim udělalo podle slov mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Michaely Bothové obrovskou radost. Poslala jim ho žena, která v červenci skončila v bezvědomí po bodnutí vosou. Tým zdravotníků z jižní Moravy jí zachránil život, a tak se po sepsání dopisu žena vydala svým hrdinům osobně poděkovat.
„Dobrý den, již dlouho bych chtěla poděkovat těm neuvěřitelně šikovným a hodným záchranářům, kteří pro mě přijeli dne 6. července 2024 odpoledne na zahradu v Brně-Králově Poli, kde mě štípla vosa. Bohužel jsem nevěděla, že mi způsobí anafylaktický šok,“ napsala v dopise adresovaném jihomoravským zdravotníkům paní Marcela, která podle svých slov nikdy předtím alergii na hmyz neměla.
Zásah zdravotníků si Marcela pamatuje jen útržkovitě. „Vlastně vůbec nevím, kdo tam byl, jen vím, že nějaká mladá paní doktorka a několik šikovných mužů, byla jsem v bezvědomí a ani jsem nepoděkovala. Pamatuji si jen nějaké útržky a pak až pobyt v nemocnici,“ popsala chvíle po bodnutí vosou.
Čtvrtek, 22. srpna 2024, 19:00
Svědky vážné situace se stali řidiči, kteří v sobotu 10. srpna projížděli obcí Šumná na Znojemsku. Řidiče, který seděl za volantem tatry plně naložené pískem, bodl hmyz. Muž dostal po bodnutí anafylaktický šok a zkolaboval. Vůz si tak neovladatelně...
Pondělí, 14. října 2024, 13:35
Nedaleko Znojma v srpnu pojížděla plně naložená tatrovka s pískem. Najednou ale auto začalo nekontrolovatelně vyjíždět ze silnice a po několika stovkách metrů skončilo v bazénu jednoho z domů. Řidič náklaďáku zkolaboval poté, co ho bodl hmyz. Na...
„Kdybych měla tu možnost poděkovat jim, byla bych strašně ráda, protože si toho moc vážím. Bylo by to vyjádření mé velké vděčnosti za záchranu nejen mého života. Jste skvělí, úžasní a strašně moc děkuji nejen za sebe,“ napsala v dopise žena. Zdravotníci se s ženou domluvili, a tak mohlo dojít na osobní setkání, během kterého ukápla i slza dojetí.
K anafylaktickému šoku může dojít po bodnutí hmyzem nebo po požití některých potravin či léků. „Může se projevit slabostí, změnami na kůži, zvracením, potížemi s dýcháním, zrychlením srdeční frekvence nebo poruchou vědomí. Jde o stav, kdy je třeba volat na tísňovou linku 155, v takové situaci mohou být ohroženy životní funkce a může dojít i k úmrtí. Do příjezdu zdravotníků podáváme antihistaminika. Pokud je dotyčný alergik a ví o tom, pak by měl být vybaven takzvaným autoinjektorem s adrenalinem, je nutné jej ihned aplikovat,“ popsala mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová a doplnila, že alergickou reakci může mít člověk kdykoliv v životě, tedy i v případě, že ji nikdy dříve neměl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.