Po dlouhých měsících skončily úpravy na vyškovské synagoze. Poslední fáze zahrnovala úpravy omítek a štukové výzdoby, i tyto úpravy ale dělníci již dokončily. Nyní se obyvatelé Vyškova mohou kochat obnovenou kulturní památkou. Představitelé radnice jsou s opravami tak spokojení, že nyní plánují podat přihlášku nejen do soutěže o nejlepší kulturní památku Jihomoravského kraje
Renovace vyškovské synagogy započaly již v roce 2020, a to opravou stropu, krovu a výměnnou střešní rytiny. V pozdějších fázích směřovaly však restaurátoři svou pozornost spíše na interiér. Celkově zabraly opravy kulturní památky pět let.
Tento rok se zkrášlení konečně dočkala také fasáda budovy. „S ohledem na finance jsme šli postupnými kroky. Nejvíc času přirozeně zabralo restaurování dekorativní výmalby stěn, která byla rozdělená na čtyři etapy. Existenci výmalby tehdy potvrdil průzkum omítkových a nátěrových vrstev. Pečlivá práce restaurátorů skončila loni,“ sdělil v tiskové zprávě vyškovský místostarosta Josef Kachlík (STAN).
Úterý, 2. července 2024, 17:00
Dělníci ve Vyškově opravují památkově chráněnou Radnickou ulici s malebnými oblouky ze šestnáctého století, takzvanými prampouchy. Oprava fasády čeká i synagogu, v plánu jsou také opatření proti holubům. Radnice na opravy získala dotaci z...
Modro-bílá synagoga tak nyní jen září novotou. Letošní regenerace totiž spočívaly zvláště ve vyspravení omítek, obnově veškerého členění a štukové výzdoby. „Fasádní nátěr byl zvolený na minerální bázi ve dvoubarevném odstínu, a to včetně klempířských prvků. Drželi jsme se pochopitelně nálezů historických vrstev a rovněž starých fotografií a pohlednic. Z fasády jsme nechali odstranit nesoudržné a dožilé omítky, nahradily je nové. Obnovy se dočkala také původní profilace dekorativních prvků fasády,“ informoval referent městského úřadu pro památkovou péči Petr Bařinka.
Náklady na opravy nakonec dosahují téměř dvou milionů korun, jejich část pokryla dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. „Architektonické kvality bývalé synagogy jsou nepopiratelné. Investice za poslední roky ji povyšuje na ještě důstojnější prostor. Výsledek letošních oprav vypadá znovu velice hezky,“ dodal Kachlík. Stav vyškovské kulturní památky se za posledních pět let zásadně zlepšil, a to jak po stránce technické, tak i po té estetické.
Aby se město svou nově opravenou památkou blýsklo, jeho představitelé ji nyní hlásí do soutěže o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje a do soutěže o nejlepší realizaci programu regenerace městské památkové zóny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.