Státní podnik Povodí Moravy zatím stále nemůže zvyšovat hladinu Novomlýnských nádrží. Krajský soud v Brně na základě žaloby Dětí Země zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí z října 2022 o povolení zásahu do biotopů. Bez tohoto rozhodnutí nemohou vodohospodáři od ministerstva zemědělství získat povolení změnit manipulaci s vodou. Děti Země o tom dnes informovaly v tiskové zprávě, rozhodnutí soud zveřejnil na úřední desce. Proti rozhodnutí lze podat kasační stížnost. Povodí Moravy bude dopady rozsudku vyhodnocovat.
Zamýšlené zvýšení hladiny o 35 centimetrů je reakcí na sucho a na poptávku zemědělců, kdy by objem zadržené vody díky vyšší hladině vzrostl bezmála o devět milionů metrů krychlových. Povodí Moravy už dříve uvedlo, že vzhledem k tomu, že nádrže jsou zkolaudované právě na hladinu vyšší o 35 centimetrů, než byla v minulých letech, není potřeba ani žádných velkých úprav. Ekologičtí aktivisté ale kritizují negativní vliv záměru na ptačí oblast.
„Soud ze žaloby uznal tři body ze čtyř, neboť jsme neuspěli jen s námitkou systémové podjatosti pracovníků odboru životního prostředí na krajském úřadě v Brně, který podle nás podléhá vlivu rezortu zemědělství zvýšit vodní hladinu na Vodním díle Nové Mlýny o 35 centimetrů, ačkoliv ta by měla být buď zachována na kótě 170 metrů nad mořem, nebo snížena o půl metru. Anebo by se mohla třetí nádrž vypustit a mít zde lužní lesy,“ uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Podle soudu ministerstvo životního prostředí, ale ani krajský úřad v Brně například přesvědčivě nedoložily veřejný zájem na nutnosti zvýšit objem vody v nádrži na závlahy pro zemědělce a na řízené zaplavování lužních lesů na soutoku Dyje a Moravy.
Čtvrtek, 18. července 2024, 12:00
Stavební úřad v Podivíně na Břeclavsku se v případě stovek nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Černých staveb s nejasným vlastnictvím je mnoho a úředníků málo, úřad tak o...
„Povolený škodlivý zásah do biotopů cenných druhů živočichů byl podkladem pro rozhodnutí o změně manipulace s vodou v nádrži, které krajský úřad v Brně vydal již v červenci 2023. Avšak na základě odvolání spolku Voda z Tetčic a Dětí Země stále probíhá odvolací fáze, takže tímto rozsudkem bude muset ministerstvo zemědělství toto rozhodnutí zrušit,“ uvedl Patrik.
Povodí Moravy bude dopady rozsudku vyhodnocovat. „Rozsudek Krajského soudu v Brně jsme obdrželi 25. října, jedná se tedy o velmi aktuální záležitost. V současné době musíme velmi podrobně prostudovat text rozsudku, zejména jeho odůvodnění, vyhodnotit dopad tohoto rozsudku a rozhodnout o dalším postupu. Jednou z variant samozřejmě je doplnění odůvodnění převažujícího veřejného zájmu na realizaci tohoto záměru. Rozsudek soudu samozřejmě respektujeme, máme ovšem za to, že se v daném případě jedná o veřejný zájem, jehož význam se zvyšuje v souvislosti s narůstajícími dopady změny klimatu,“ napsala Jana Kučerová, která je pověřena vedením útvaru vnějších vztahů a marketingu státního podniku.
Soustava tří vodních nádrží vznikla postupně v 70. a 80. letech minulého století a jejím účelem bylo zachycení povodňových průtoků. Zároveň tehdejší plánovači chtěli akumulovat vodu pro intenzivní zemědělskou výrobu, kterou měl rozvádět rozsáhlý systém zavlažovacích kanálů. Z tohoto plánu se uskutečnil jen zlomek. Nádrže vznikly na místech rozsáhlých lužních lesů. Původně se plánovalo, že hladina bude ve výšce o 35 centimetrů výše, než je dnes. Ekologové však uhájili současnou výšku hladiny a o zvýšení se začalo hovořit až kvůli extrémnímu suchu, které jižní Moravu a prakticky celé Česko zasáhlo v letech 2015 až 2019.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.