Brněnští ochránci přírody z organizace Rezekvítek vyzvali lidi, aby trhali invazní rostliny jako severoamerické astřičky, turan roční či zlatobýl kanadský, které ohrožují původní druhy. Doporučují je sbírat v plném květu i s kořeny a tvořit kytice, čímž pomohou přírodě a zároveň potěší své blízké.
Brněnští ochránci přírody z organizace Rezekvítek vyzvali lidi, ať si domů či blízkým natrhají invazní rostliny, které přes léto ve volné přírodě kvetou. Jde například o severoamerické astřičky, turan roční, či zlatobýl kanadský a obrovský.
Lidé jejich trháním prospějí přírodě, invazní rostliny totiž vytlačují původní druhy.
Už dříve ochránci přírody lidi vyzvali, aby si natrhali lupinu mnoholistou, které se říká vlčí bob. Tato květina převážně s fialovými květy je totiž problematický, invazní druh ze Severní Ameriky.
„Nedávno jsme psali o ušlechtilé likvidaci lupiny mnoholisté, zvané též vlčí bob. Doporučovali jsme lupinu, kterou najdete v přírodě, trhat do kytice s bohatě fialovými květy. Bobem to zdaleka nekončí. Trhat a následně využít se mohou i další invazní rostliny, které jsou sice krásné, ale umí i potrápit nejedno chráněné území i krajinu vůbec,“ informovali ochránci na webu.
Je potřeba zamezit odkvetení a tvorbě semínek. Proto jen nejlepší trhat či škubat v plném květu. „Dobré je, když rostlinu vytrhnete i s kořenem. Vytvořte si jednodruhové nebo kombinované kytice podle toho, na které druhy na procházce narazíte. čím více, tím lépe. Obdarovat pak můžete kohokoliv,“ doplnili ochranáři.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Proč máte špatné ilustrační foto a nedáváte do článku skutečné fotografie všech techto rostlin?
Nechápu,proč je ilustračním fotem hvězdnice chlumní,která rozhodně není invazní.