Počasí dnes23 °C, zítra24 °C
Sobota 13. dubna 2024  |  Svátek má Aleš
Bez reklam

Čeští vědci zjišťují, jak mohou zemědělci dodat více uhlíku do půdy. Mohli by si touto cestou přivydělat

Čeští vědci hledají cestu, jak by zemědělci mohli ukládat do půdy výrazně více uhlíku než nyní. Výzkumy ukázaly, že při rozkladu organických zbytků se neobohacuje uhlíkem tak, jak si zemědělci dlouhodobě mysleli. „Vědci zároveň předpokládají, že by zemědělci mohli na ukládání uhlíku vydělávat, protože Evropská unie se chystá vyplácet peníze těm, kteří se budou podílet na snižování uhlíkové stopy," informoval bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Miroslav Trnka.

Na konferenci tvůrců a uživatelů projektu Intersucho zmínil, že v době, kdy proti snaze zemědělců maximalizovat produkci stojí klimatické faktory, může být možnost ukládat uhlík a dostávat za to peníze dobrá příležitost k vylepšení ekonomiky podniku. Výzkum, jak ukládání dosáhnout a jak jeho množství v půdě monitorovat, je ale v počátku.

„Prvním úkolem projektu je, abychom zjistili, jaké jsou toky uhlíku, kde je větší či menší, než očekáváme. Usilujeme o to, abychom to dokázali kvantifikovat v krajině jako v celku i regbudujeme systém monitoringu a objektivní kvantifikace emisí v reálném čase. Dnes tyto hodnoty nevidíme v sezonním či mezidenním rozlišení a nemůžeme tak pracovat na vylepšení takového monitoionálně. V projektu AdAgriF ringu," uvedl Trnka.

Půda hraje roli ve znečišťování ovzduší. Její kvalita může mít dopad na zdraví, upozorňují vědci

Mezinárodní vědecký tým publikoval novou studii, která odhalila významný, ale dosud přehlížený environmentální problém. Výzkumníci se důsledně zaměřili na roli půdy ve znečišťování ovzduší a ohrožení lidského zdraví. Na výzkumu se podíleli i...

Druhým úkolem je podle něj zjišťovat, jakými technikami a postupy se uhlík bude v půdě efektivně ukládat. „Dlouho jsme si mysleli, že tomu rozumíme. Ale ukázalo se, že je potřeba pracovat s houbovobakteriální složkou půdy daleko specializovaněji než dnes," řekl Trnka. Jedná se o postupy, které zatím nejsou prověřené. „Vědecká komunita to nemá vyřešené, protože Česko se dlouhodobě bránilo výzkumu změny klimatu, jejího zmírnění a ukládání uhlíku. Apriori jsme odmítali změnu klimatu přijmout jako problém, ale teď vidíme cesty, které by mohly vést k cíli a chceme je sdílet se zemědělci," dodal bioklimatolog.

Vědkyně z Brna zjistila, jak pěstovat pšenici v suchu. Zemědělcům vyvrátila dosavadní postup

S receptem na bohatší úrodu pšenice přišla výzkumnice v jihomoravské metropoli. Špatné výsledky, ke kterým výrazně přispívá klimatická změna a častá sucha, trápí zemědělce už dlouho. Mladá vědkyně proto provedla experiment na několika druzích...

Pokud vědci získají účinné nástroje, jak uhlík ukládat a jak jeho množství v půdě monitorovat, bude podle Trnky na agrárním sektoru, aby se tím zabýval a našel cesty, jak ke zpeněžení přistoupit. „Doporučovali bychom centralizovanou a průhlednou cestu v souladu s národním dokazováním emisí. Velká část zemědělského rozpočtu je vázaná na veřejné peníze a mohla by být o emisní platby posílena," míní Trnka.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay

Štítky pěstování, lesy, ekologie, věda, půda, zemědělci, uhlík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Čeští vědci zjišťují, jak mohou zemědělci dodat více uhlíku do půdy. Mohli by si touto cestou přivydělat  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.