Počasí dnes24 °C, zítra14 °C
Neděle 14. dubna 2024  |  Svátek má Vincenc
Bez reklam

Denní stacionář v Hodoníně usnadní život řadě rodin. Jeho kapacita se po letech ztrojnásobí

Denní stacionář Vlaštovka v Hodoníně se po dvou letech dočkal nové budovy. V průběhu března se tak částečně uleví řadě rodin, které už na péči o hendikepovaného potomka nebudou nadále samy.

Pečují o děti a mladé dospělé

Rehabilitační stacionář navštěvují převážně děti a mladí dospělí s různými formami fyzických i mentálních postižení. Nové prostory též poslouží lidem s poruchami autistického spektra. Ve Vlaštovce budou moci strávit den, což jejich příbuzenstvu a blízkým umožní chodit do práce nebo nabrat další síly.

Zázemí stacionáře se v minulosti nacházelo v budově ze sedmdesátých let na okraji průmyslového areálu. Ta ani zdaleka nevyhovovala podmínkám a potřebám klientely. 

Klientům se budeme moci věnovat individuálně, míní ředitelka

Kapacita Vlaštovky se nyní takřka ztrojnásobila. Nové zázemí umožní navýšit počet klientů až na třicet osob s věkovým rozpětím od předškolních dětí do 35 let. „Všichni tito klienti byli ve starém stacionáři v jedné denní místnosti. Do toho máme některé klienty s poruchou autistického spektra, takže to opravdu nebylo jednoduché,“ vysvětlila ředitelka Centra pro rodinu a sociální péči Lucie Ambrozková.

Dodala také, že nově budou klienti rozděleni podle věku a dostanou individuální péči. Místo podle Ambrozkové zbyde i na samostatnou místnosti k relaxaci, tvoření, k rehabilitaci i ke školní výuce. Chybět nebude ani prostorná zahrada. 

Na stacionář přispěly okolní obce i soukromníci

Klientům Vlaštovky bude nový denní stacionář pravidelně sloužit od března. Pracovníci Centra pro rodinu a sociální péči Hodonín jej začali budovat v roce 2022. Cesta k vytouženému cíli byla ovšem podle ředitelky Ambrozkové poměrně trnitá.

„Zpočátku jsme věděli, že k evropské dotaci 57 milionů korun potřebujeme sehnat 9,5 milionu korun. Nakonec to bylo bezmála 27 milionů, takže to bylo náročné. Zapojil se však Jihomoravský kraj, město Hodonín, okolní obce, město Kyjov a úžasných 12 a tři čtvrtě milionu jsme získali také od soukromé sféry, od podnikatelů a od individuálních dárců nejrůznějšími sbírkami,“ popsala. 

Samo město Hodonín rozšíření stacionáře podle mluvčí Petry Karáskové podpořilo dvěma miliony korun a další tři přidalo jako bezúročnou půjčku. Celkové stavební náklady nakonec přesáhly 83 milionů korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Hodonín

Štítky Hodonín, denní stacionář, stavby, péče

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Denní stacionář v Hodoníně usnadní život řadě rodin. Jeho kapacita se po letech ztrojnásobí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.