Zpráva o náhlé smrti mladého romského režiséra zvedla mezi veřejností vlnu solidarity. Manželce a dvouletému synovi zesnulého dokumentaristy z jižní Moravy přispěli lidé už statisíce korun. Robin Stria zemřel na vzácné onemocnění, které v Česku postihne jednoho člověka ročně.
Přes 800 tisíc korun se do dnešního poledne nastřádalo na kontě sbírky, kterou založili blízci zemřelého režiséra. Původním cílem bylo získat pro pozůstalou manželku a synka půl milionu korun. Penězmi už ale přispěla více než tisícovka štědrých dárců, kterým není osud rodiny lhostejný. Finance pomohou pozůstalým s náklady na bydlení, stravu i psychoterapeutickou pomoc.
O úmrtí filmaře romského původu informovalo v týdnu Muzeum romské kultury v Brně, kde pracoval na pozici kurátora videofondu. Robin Stria zemřel ve věku dvaatřiceti let v důsledku zákeřné choroby zvané Fourniérova gangréna. Vzácná infekce je jedním z nejzávažnějších urologických onemocnění a má vysokou mortalitu.
Mladý režišér kvůli nemoci upadl do kómatu a po týdnu boje i přes snahy lékařů zemřel v boskovické nemocnici. „Ačkoliv jeho kritický stav konzultovali lékaři s odbornými pracovišti po celé České republice, nepodařilo se jej zachránit. Lékaři Robinovi nedávali poslední dny žádné šance na uzdravení. Nicméně rodina, blízcí přátelé i kolegové se za něj nepřestávali modlit a věřit v zázrak," popsali blízcí zemřelého filmaře.
Na režiséra vzpomíná nejen rodina a kamarádi, ale také osobnosti brněnské politiky. Stria v minulosti kandidoval do zastupitelstva městské části Brno-střed za stranu Zelených. Byl také podporovatelem Petra Pavla. „Robin miloval příběhy, jejich kulturní, historické a sociální souvislosti. Rád poznával nové lidi a s nimi vedl dlouhé filozofické rozpravy. S nadšením tvrdě pracoval, aby uživil svou rodinu z povolání, které mu bylo zároveň koníčkem,“ vzpomněli režisérovi nejbližší, kteří finanční sbírku založili.
Podle kolegů z brněnského muzea byl Robin ještě před dvěma týdny v plné pracovním nasazení. „Právě s velkou vervou a zapojením celého svého tvůrčího a přímo režisérského potenciálu dokončoval nový prezentační film o Muzeu romské kultury. Nedlouho před tím byl velkým aktérem 'za Romy' při kandidatuře Petra Pavla na pozici prezidenta republiky, srdnatě bojoval za jeho propagaci a zvítězil – máme nového prezidenta, za kterého se nemusíme stydět,“ uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
ZNAL JSEM SE S NÍM OSOBNĚ - DOPORUČUJI VŠEM PODÍVAT SE NA DOKUMENT O VZÁCNÉ RODINĚ - NA YOUTUBE POD NÁZVEM - Rodiče napořád - Striovi (6/6)