Brněnský park dostal historické mlatové cesty. Lidem na nich vadí bláto

Autoři | Foto Michal Šťastný

S částí asfaltových cest se rozloučili návštěvníci brněnského lužáneckého parku. Trasy v oblíbené rekreační lokalitě dostaly mlatový povrch, který vychází z historických pramenů. Opravy ale mezi veřejností vyvolaly různorodé reakce. Mnohým vadí bláto i úzký tartanový pruh pro běžce.

Sport, hry s dětmi i rodinné pikniky. Brněnské Lužánky se celoročně stávají místem k setkávání a trávení volného času. Nově si návštěvníci užijí opravených cest, které vznikly na základě návrhů již zesnulého architekta Ivara Otruby a vrací se k jejich historickému vzhledu. Kromě samotných pěšin vznikl v parku také úzký tartanový pruh pro běžce.

Rozsáhlá oprava hrazená Veřejnou zelení města Brna, která má nejstarší brněnský park ve správě, vyšla na necelých 12,9 milionů korun. Společně s novými mlatovými cestami dostaly Lužánky rovněž moderní osvětlení či lavičky. 

Červené kamenivo, jež pokrývá opravené pěšiny, pochází stejně jako většina podobných povrchů v moravské metropoli z lomu Lomnička u Tišnova na Brněnsku. „Asfaltové cesty byly ve velmi špatném technickém stavu a ani se nehodily do parku z historického hlediska," řekl dnes ke změně náměstek primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Bahno i úzký tartanový pruh

Rekonstruované historické cesty se ale mnohým staly trnem v oku. Brzy po odhalení prvních opravených tras Brňané zjistili, že se povrch často mění v nepohodlné bláto, které překáží sportovcům i maminkám s kočárky. Zatímco za deště a sněhu jsou cesty bahnité, za tepla se z nich naopak práší. Na podmínky si dlouhodobě stěžují lidé na sociálních sítí.


Rozbahněná cesta v lužáneckém parku. FOTO: Drbna/Michal Šťastný

Už loni v září pobouřil zejména aktivní sportovce také nový tartanový pruh. Dráha umístěná na kraji mlatových cest je totiž úzká, a tak musejí lidé běhat v řadě za sebou. Podle Veřejné zeleně vznikl osmdesáticentimetrový pás na základě požadavku od lidí. 

Bahno a málo místa pro běžce. Lidé v Brně kritizují opravené cesty v parku

Největší brněnský park dostal obnovené historické cesty. Rekonstrukce ale mezi lidmi budí rozpaky. Mezi zelení v Lužánkách vyrostla kamenitá pěšina s pruhem pro sportovce. Běhat ale musejí v řadě za sebou, vedle sebe se totiž nevejdou.

Pruh pro běžce si v parku vyžádali občané. Velikost pásu je kompromis, jelikož zároveň potřebujeme zachovat dosavadní architekturu parku, dostatečný prostor pro pěší a dbát na potřeby okolní zeleně,“ řekl Drbně již dříve ředitel městské příspěvkovky Jozef Kasala.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky rekonstrukce, park, lužánky, oprava

Komentáře

Oldrich Slezak

Je fakt že tyhle cesty jsou dobré jen ve vedrech. Jak je trochu vlhko každý kočár nebo kolo tam dělá rýhy které zůstávají. Nemluvě o tom že dost si toho taháte domů. Stejný povrch je v horních patrech Špilberku a je to děs. Jako vždy v Brně, nápad a vzhled ok ale praktické využití mimo stůl v kanclu nic moc. Leda tam zakázat 4 dny po dešti chodit ????

Středa, 15. února 2023, 00:43Odpovědět

Diskutér T.

Mlatová cesta - tam bych nerad šel, abych nedostal namlácený od místních povalečů..... Nevadí jim taky "bláto na hřišti od psů???"

Úterý, 14. února 2023, 11:53Odpovědět

Marie Glanczová

o takových blbostech se jedná...no tak poběží za sebou...myslím,že jsou důležitější věci !

Úterý, 14. února 2023, 09:45Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.