Vzácným odchovem, který se v České republice ještě nepodařil, se chlubí brněnská zoo. V zahradě se vyklubali čtyři malí leguáni mangrovoví, kteří se v přírodě již téměř nevyskytují. Plazi ze Střední Ameriky jsou na pokraji vyhynutí kvůli lovu.
Podle středečního vyjádření mluvčí Zoo Brno Moniky Brindzákové přišli leguáni na svět na konci prázdnin. Populace kriticky ohroženého druhu, který přirozeně žije na malém ostrově v Karibském moři, se v zoologických zahradách pohybuje v řádu desítek jedinců. „Rozmnožovat se ho daří díky spolupráci mezi evropskými zoologickými zahradami, odkud také brněnská zoo získala před dvěma lety samičku do chovného páru," řekla Brindzáková.
V brněnské zahradě chovají dvě samice a jednoho samce leguánů mangrovových. Návštěvníci mohou plazy vidět v expozici Tropické království. „Tento druh se neustále pohybuje na pokraji vyhynutí, zejména kvůli lovu a ničením jejich přirozeného prostředí člověkem. Na konci minulého století aktivně začal fungovat záchranný program, a díky tomu leguán přežil rok 2000,“ vysvětlil chov kurátor chovu plazů, ryb a bezobratlých Petr Šrámek.
Leguáni mangrovoví se mohou dožít až pětadvaceti let. Samci mají malý lalok a hřbetní hřeben tvořený velkými bílými a černými hřbetními ostny, které jsou uspořádány do skupin po dvou až třech stejných barvách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.