Zvyšující se teploty a nedostatečně čištěná voda s nízkým průtokem nabízí ideální podmínky pro rozvoj bakterií. Vodohospodáři proto zahájili opatření proti sinicím na brněnském Prýglu, aby si i letos užívali lidé vodní radovánky bez kožních problémů.
O Brněnskou přehradu se pravidelně starají pracovníci Povodí Moravy, například letos v dubnu zprovoznili okysličovací aerační věže ve vodní nádrži a začali srážet fosfor v jejích přítocích. Speciální míchací systém navíc vodu průběžně promíchává, aby se na hladině nepřehřívala. Cílem projektu, jehož náklady činí ročně zhruba deset milionů korun a spolupracuje na něm i Brno a Jihomoravský kraj, je udržet vysokou kvalitu vody v létě a zabránit rozvoji sinic, které lidem při koupání můžou způsobit alergie a vyrážky.
„Na přítoku do nádrže provozujeme i v letošním roce srážedlo fosforu, který tvoří hlavní živinu pro sinice. Dále jsme aktivovali patnáct míchacích věží, které jsou umístěné pod vodní hladinou. K provozu je na přelomu března a dubna připravil tým specializovaných potápěčů. Zbývajících pět aeračních věží spustíme v závislosti na vývoji klimatických podmínek,“ popsal, jak vodohospodáři pracují s loni zakoupeným vybavením, generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Kvalita vody v Brněnské přehradě závisí na její teplotě, velikosti průtoku i procesech, které se v nádrži odehrávají. „V případě, že tam přitéká znečištěná voda, obzvlášť v období sucha a vysokých teplot, nejde rozvoji sinic zabránit, ale pouze jej omezit,“ vysvětlil Gargulák a dodal, že aktuální přítok do vodní nádrže je zhruba čtvrtinový než běžně, což může v následujících měsících způsobit problém.
Postupy, které vodohospodáři uskutečňují od roku 2009, se už několikrát osvědčily v praxi. Například loni se lidé v přehradě koupali celé léto. Kvalitu vody v Brněnské údolní nádrži navíc podporují vodohospodáři i dalšími kroky. „V povodí říčky Veverky, což je jeden z přehradních přítoků, jsme umístili soustavu sedimentačních nádrží a uskutečnila se také revitalizace Knínického potoka,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Naopak nejhorší situace se sinicemi řešili na přehradě v roce 2008 a 2018, kdy dokonce vydali zákaz koupání.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.