Brněnská přehrada bez sinic, přejí si vodohospodáři. Chystají nová opatření

Zvyšující se teploty a nedostatečně čištěná voda s nízkým průtokem nabízí ideální podmínky pro rozvoj bakterií. Vodohospodáři proto zahájili opatření proti sinicím na brněnském Prýglu, aby si i letos užívali lidé vodní radovánky bez kožních problémů.

O Brněnskou přehradu se pravidelně starají pracovníci Povodí Moravy, například letos v dubnu zprovoznili okysličovací aerační věže ve vodní nádrži a začali srážet fosfor v jejích přítocích. Speciální míchací systém navíc vodu průběžně promíchává, aby se na hladině nepřehřívala. Cílem projektu, jehož náklady činí ročně zhruba deset milionů korun a spolupracuje na něm i Brno a Jihomoravský kraj, je udržet vysokou kvalitu vody v létě a zabránit rozvoji sinic, které lidem při koupání můžou způsobit alergie a vyrážky.

„Na přítoku do nádrže provozujeme i v letošním roce srážedlo fosforu, který tvoří hlavní živinu pro sinice. Dále jsme aktivovali patnáct míchacích věží, které jsou umístěné pod vodní hladinou. K provozu je na přelomu března a dubna připravil tým specializovaných potápěčů. Zbývajících pět aeračních věží spustíme v závislosti na vývoji klimatických podmínek,“ popsal, jak vodohospodáři pracují s loni zakoupeným vybavením, generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Kvalita vody v Brněnské přehradě závisí na její teplotě, velikosti průtoku i procesech, které se v nádrži odehrávají. „V případě, že tam přitéká znečištěná voda, obzvlášť v období sucha a vysokých teplot, nejde rozvoji sinic zabránit, ale pouze jej omezit,“ vysvětlil Gargulák a dodal, že aktuální přítok do vodní nádrže je zhruba čtvrtinový než běžně, což může v následujících měsících způsobit problém.

Účinná opatření

Postupy, které vodohospodáři uskutečňují od roku 2009, se už několikrát osvědčily v praxi. Například loni se lidé v přehradě koupali celé léto. Kvalitu vody v Brněnské údolní nádrži navíc podporují vodohospodáři i dalšími kroky. „V povodí říčky Veverky, což je jeden z přehradních přítoků, jsme umístili soustavu sedimentačních nádrží a uskutečnila se také revitalizace Knínického potoka,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Naopak nejhorší situace se sinicemi řešili na přehradě v roce 2008 a 2018, kdy dokonce vydali zákaz koupání.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, přehrada, sinice, opatření, koupání, vodní hospodářství, Brněnská přehrada, Povodí Moravy (státní podnik), nádrž, Jihomoravský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.