Brno si nechá za půl milionu vypracovat studii, jak by mělo zajistit zásobování elektřinou při dlouhodobém a rozsáhlém výpadku. Měla by popsat konkrétní scénář pro řešení krizových situací a případné spuštění takzvaného ostrovního provozu, sdělil primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Ostrovní provoz, při kterém by město nemělo k dispozici mimobrněnské zdroje, by napájel kritickou infrastrukturu jako například nemocnice. Studie by měla specifikovat podmínky pro instalaci vhodných zdrojů.
Studii vypracuje městská společnost Teplárny Brno. „I když je Brno jedno z mála měst v Česku, které disponuje kapacitami pro výrobu elektrické energie, i zde existuje riziko výpadků jejich dodávek. Krátkodobé výpadky jsou řešeny například záložními generátory a akumulátory,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).
V případě rozsáhlého a dlouhodobého výpadku, nazývaného blackout, lze do kritické infrastruktury, jako jsou třeba nemocnice, dodávat elektřinu z lokálních výrobních zdrojů. „Pro spuštění těchto zdrojů je potřebná vnější dodávka energie, například z vodní elektrárny Vír nebo jiných obdobných zdrojů. Přesto však existuje možnost, kdy by mohl být výpadek tak rozsáhlý a závažný, že by tyto zdroje byly primárně využity pro zásobování jiných oblastí či institucí. V tuto chvíli bychom naše lokální zdroje nenastartovali,“ řekla Vaňková.
Proto teplárny vypracují studii pro zvýšení bezpečnosti zásobování elektřinou. Podle Hladíka se bude hledat cesta k zajištění energie, i kdyby nebyly k dispozici mimobrněnské zdroje. „Cílem je tedy zmapovat potřeby kritické infrastruktury a specifikovat podmínky pro instalaci vhodných iniciačních zdrojů elektrické energie. Předpokládáme, že by jedním z vhodných řešení bylo využití velkého agregátu,“ uvedl Hladík.
Nyní se nacházejí zdroje schopné dodávat energii do izolované soustavy v lokalitě Špitálka, Červený mlýn a odpadové společnosti Sako Brno, a to v součtu s výkonem 100 megawattů. Požadovaný výkon pro krytí kritické infrastruktury v dnešní době město odhaduje kolem 137 megawattů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.