Nervozita a napětí panuje u jihomoravských ovocnářů, kteří vyhlíží sklizeň meruněk. Obavy zemědělců pramení zejména ze současných klimatických podmínek, jež vůbec nenahrávají bohaté ovocné sklizni. Meruňky letos rozkvétají mnohem dříve, než je obvyklé, a hojnost jejich plodů je tak po dvou letech znovu nejistá.
Ve dne teplo, v noci zima a hodně sluníčka. K tomu dlouhodobě velké sucho, které trápí nejen jižní Moravu. S takovými podmínkami se aktuálně vyrovnají zemědělci, kteří se bojí, že úroda meruněk i dalších peckovin je letos v ohrožení. Stromy začínají kvést brzy a květy můžou při nízkých nočních teplotách umrzat. Podle ovocnářů je ideální, když poupata ovocných stromů rozkvétají až ve druhé polovině dubna.
Právě vysoké rozdíly mezi denními a nočními teplotami jsou podle odborníků zásadním kritickým faktorem, který ovoci vůbec nesvědčí. Společně s neobvyklou intenzitou slunečního svitu, jež byla v prvních měsících roku téměř dvakrát vyšší než běžně, vedou jevy ke stavu šokového poškození květů.
„Některým druhům meruněk skončilo období zimního klidu už v prosinci. Dalším potom v průběhu ledna. Je to nezvykle brzy, oproti loňskému roku asi o patnáct až dvacet dní dřív,“ vysvětlil další negativní dopad Tomáš Nečas z Ústavu ovocnictví Mendelovy univerzity v Brně. Odhaduje, že v současné době dochází k poškození čtyřiceti až šedesátí procent květů.
„Čas do bezpečného období zrání meruněk je ještě dlouhý a počasí je při současném vlivu klimatických změn nevyzpytatelné. Lze se domnívat, že úroda oblíbených meruněk, broskvoní či mandloní je stejně jako v roce 2020 v ohrožení,“ uvedl Nečas.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.