pátek 20. května 2022 Zbyšek

Ornitologové se radují. Na jižní Moravě se daří vzácným orlům

Velká spokojenost vládne v táboře jihomoravských ornitologů, kteří zjistili, že v letošním roce se rozrostla česká populace orla královského o jedenáct mláďat, což je o jeden pár více než loni. Kriticky ohrožený dravec hnízdí výhradně na jižní Moravě, kde má zázemí hned v několika okresech.

Na jižní Moravě má orel královský celosvětově severozápadní hranici svého výskytu. Populace vzácného ptáka nepřesahuje čtyři tisíce hnízdících párů, podstatná část z nich žije v Rusku, Kazachstánu a Turecku. Páry ve státech Evropské unie ornitologové počítají na pouhé stovky.

V České republice jsme letos spočítali čtrnáct teritoriálních párů, konkrétně na Břeclavsku, Hodonínsku, Brněnsku a Znojemsku. Jinde v republice orli královští nehnízdí. Každé vyvedené mládě považujeme za velký úspěch,“ sdělil David Horal, který se v České společnosti ornitologické věnuje výzkumu a ochraně orlů královských.

Pták s charakteristickými bílými na lopatkách se poprvé usídlil v České republice až v roce 1998 na Břeclavsku. Ornitologové označují mladé orly vysílačkami, takzvanými GPS-GSM loggery, aby měli přehled o jejich pohybu a mohli odhalit nebezpečí nebo úhyn. „Letos dostalo vysílačku pět mláďat ze tří hnízd – jednoho na Znojemsku a dvou na Břeclavsku, a to ve spolupráci Veterinární univerzity Brno a mezinárodního projektu Life Eurokite. Díky tomu víme, že aktuálně se jedno z mláďat nachází stále na jižní Moravě, tři ve východním Rakousku a páté v Maďarsku mezi jezerem Balaton a řekou Dunaj,“ sdělil Horal.

Podle ochránců je největší hrozbou pro orly člověk, který dravce vyrušuje při hnízdění anebo v některých případech dokonce cíleně zabíjí. Letos po čtyřech letech ornitologové zaznamenali otravu orla královského. Proti pytlákům ornitologové bojují v terénu pomocí psí jednotky, která vyhledává otrávené návnady.

Letos začátkem dubna byl na Hodonínsku nalezen nedospělý samec orla královského, kterého někdo otrávil karbofuranem – po čtyřech letech se jedná o celkově třetí známý případ potvrzené otravy orla královského u nás. Naštěstí se nejednalo o ptáka v hnízdním páru, protože to by znamenalo, že je zničeno celé hnízdění. Pokud jeden z páru zahyne, zbylý partner již mláďata nezvládne vyvést sám,“ dodal Horal. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hynek Matušík

Štítky JMK, Orli, Příroda, Zvířata, Ochránci, Ornitologové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.