úterý 27. července 2021 Věroslav

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali proti covidu, dostanou odměnu

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, dostanou mimořádnou odměnu 20.000 Kč. Na zasedání to schválila vláda, informovali na sociálních sítích ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Celkem vláda na mimořádné odměny a s nimi spojené vedlejší náklady vyčlení z rozpočtu více než 1,4 miliardy korun.

Vláda právě schválila můj návrh na odměny pro příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR za jejich nasazení v době covidu-19,“ uvedl na twitteru Hamáček. Metnar dodal, že kabinet vyčlenil peníze na odměnu ve výši 20.000 korun také pro vojáky.

Na služební platy vojáků půjde podle rozpočtového opatření kabinetu z rozpočtové rezervy 237 milionů. Včetně souvisejících výdajů pak částka činí 322 milionů korun, uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě. S bojem proti covidu podle úřadu pomáhalo 11.853 vojáků z povolání. „Bez těžké práce, kterou vojáci odváděli v nemocnicích, domovech pro seniory nebo v call centrech hygienických stanic, bychom zcela jistě překonávali důsledky pandemie mnohem obtížněji. Mimořádná odměna 20.000 Kč pro každého z nich je naprosto zasloužená,“ uvedl Metnar.

Odměny se budou týkat 26.761 policistů a 7100 hasičů v osmé a nižší tarifní třídě, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra. Hamáček již předtím novinářům řekl, že peníze bude žádat ze státního rozpočtu, podle jeho dřívějšího prohlášení chce uvolnit zhruba 770 milionů korun. „Jen děkovat nestačí, ale spolu s odměnou chci ještě jednou také všem policistům a hasičům říct: Děkuji, bez vás bychom to nezvládli,“ uvedl Hamáček. Příslušníci bezpečnostních sborů podle vnitra pracovali bez nároku na náhradní volno a bez práva na proplacený přesčas museli odsloužit 150 hodin.

Odměnu dostane i zhruba 6000 příslušníků Vězeňské služby ČR, doplnil na tiskové konferenci po jednání vlády Hamáček. Úřad vlády v tiskové zprávě upřesnil, že odměnu by mělo dostat 6511 příslušníku bezpečnostního sboru ministerstva spravedlnosti. „Ve chvíli, kdy dojde k převodu těch prostředků do resortních kapitol, tak budou vyplaceny,“ řekl Hamáček novinářům. Realistické podle něj je, že by odměny resorty rozeslaly v srpnové výplatě.

Kabinet začátkem března rozhodl o odměnách pro zdravotníky. V lůžkových zařízeních jde o odměnu 75.000 korun hrubého, pro nezdravotnické pracovníky pak 30.000 korun. Částka se odvíjí podle skutečně odpracovaných hodin v období od 1. října 2020 do letošního 28. února.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Policie, Odměny, Hasiči, Vojáci, Hamáček, Covid

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.