Silvestrovské oslavy v Brně i na celé jižní Moravě byly podle hasičů, policistů i záchranářů nejklidnější nejméně za posledních deset let. Lidé se nepohybovali v ulicích, slavili spíš v soukromí a tam také mířila velká část výjezdů sanitek i policejních hlídek.
Policisté v celém kraji ani strážníci v Brně nemuseli v průběhu noci řešit žádný vážnější prohřešek. „Ještě ve čtvrtek odpoledne se policisté zabývali hospodou ve Vyškově, která porušila režim výdejového okénka a uvnitř policisté zastihli hosty. Hlídky vyjížděly na oznámení o odpalování zábavní pyrotechniky a ke konfliktům podnapilých osob, které se ale tentokrát odehrávaly více v domácnostech a ne na ulicích," konstatoval mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka.
I brněnští strážníci často vyjížděli kvůli telefonátům o odpalování rachejtlí a petard, po 21:00 ale podle mluvčího Jakuba Ghanema telefonáty prakticky ustaly a ulice se vylidnily. „Takto klidnou silvestrovskou noc strážníci pravděpodobně nepamatují. Vážné případy se neobjevily, a přestože o půlnoci lidé vyšli před domy a byla slyšet pyrotechnika, na většině míst rány utichly nezvykle brzy. Kontrast oproti minulému roku je markantní," uvedl Ghanem.
Jihomoravští hasiči o silvestrovské noci vyjížděli pouze třináctkrát, z toho k sedmi menším požárům. Průměr za deset let je přitom na Silvestra 23 výjezdů a z toho 13 požárů. „V naprosté většině šlo o požáry kontejnerů, popelnic nebo jiného odpadu, v jednom případě jsme hasili vrak auta. Při žádném z požárů nebylo ohroženi lidé nebo větší majetek," uvedl mluvčí hasičů Jan Dvořák.
Klidnější noc měli i jihomoravští záchranáři, zranění spojených s oslavami Silvestra bylo méně než v minulosti, ošetřili například dva lidi poraněné po výbuchu zábavní pyrotechniky. „V jednom případě šlo o výbuch petardy, která explodovala mladému muži v dlani a způsobila mu tržné rány a drobné popáleniny na dvou prstech, v druhém případě zranila muže na Blanensku rachejtle, která mu zasáhla obličej a způsobila mu drobné tržné rány v obličeji," uvedla mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková.
Počtu výjezdů podle ní dramaticky neubylo, záchranáři vyjížděli k lidem, kteří se v opilosti zranili doma nebo k následkům domácích potyček. Večer a od 4:00 ale přibylo výjezdů k pacientům s koronavirem, jejichž stav se zhoršil. „Spíš než počet výjezdů se změnil jejich charakter," dodala Kropáčková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.