V těchto dnech můžeme na obloze vidět úkaz, který už Bible pojmenovala jako „Betlémskou hvězdu“. Zajímavostí je ale fakt, že nejde o žádnou hvězdu ale Jupiter a Saturn. Ty se dostanou do takové blízkosti, že jako hvězda s ohonem vypadají. Na tuto podívanou jsme museli čekat od 21. prosince 1623.
Přiblížení planet bychom (za dobrého počasí) mohli sledovat pouhým okem. Pro lepší sledování však bude lepší použít dalekohled. Jupiter i Saturn si budou natolik blízko, že se nám vejdou do jednoho zorného pole.
„V pondělí 21. prosince si tedy najděte místo, kde vám ve výhledu k jihozápadu nebudou překážet žádné stromy, budovy ani kopce. Svůj dalekohled umístěte ideálně na stativ a od 17. hodiny vyhlížejte jasnou tečku,“ říká z Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Tato podívaná nebude na dlouho. Nejlepší ji bude pozorovat mezi 17:00 a 17:45. Brzy poté obě planety zapadnou za obzor.
Na vlnách s rychlostí světla se v těchto večerech podívejte na dvojici planet zářících z večera nad jihozápadním...
Zveřejnil(a) Hvězdárna a planetárium Brno dne Středa 16. prosince 2020
Úkazu se odborně říká konjunkce planet a dochází k ní zhruba jednou za 20 let. Ale takto blízko se k sobě planety dostaly naposledy v roce 1623. „Většinou jsou ale obě planety na pozemské obloze od sebe mnohem dál. Letos se však přiblíží na pouhých šest úhlových minut, tedy jednu pětinu průměru měsíčního disku,“ dodal Dušek. Něco podobného se stane až za dalších 60 let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.