úterý 26. ledna 2021 Zora

Za čtyři měsíce se bude konat nové sčítání lidu, za neúčast hrozí desetitisícová pokuta

Na konci března příštího roku proběhne nové sčítání lidu. Český statistický úřad předpokládá, že 60 procent populace vyplní dotazník online. Otázek bude oproti minulému sčítání zhruba polovina. Například diskutovaná otázka ohledně náboženství ve formuláři.

Za necelé čtyři měsíce, 27. března, začne v pořadí už desáté sčítání lidu, domů a bytů. Vykonávat ho bude opět Český statistický úřad. Největší rozdíl bude podle ČSÚ v tom, že většina obyvatel dotazník vyplní online. Kdo se nezapojí elektronicky, dostane klasický papírový formulář přímo od sčítacích komisařů v časovém rozmezí od 17. dubna do 11. května.

Při posledním sčítání lidu v roce 2011 se k pobytu v Brně přihlásilo 385,9 tisíc lidí

Oproti minulému sčítání bude ale zhruba jen polovina otázek. Vypuštěny budou ty týkající se rodinného stavu, občanství, postavení v zaměstnání nebo vybavení bytu teplou vodou a koupelnou. Zmizí také domovní list.

V Česku žilo před deseti lety patnáct tisíc rytířů Jedi

Velké diskuse se vedly kvůli otázce ohledně víry, ta byla kritizována jako zásah do soukromí. Nakonec se ale sporná kolonka v dotazníku objeví. Při posledním sčítání v roce 2011 se přes patnáct tisíc lidí přihlásilo k řádu rytířů Jedi z Hvězdných válek.

ČSÚ předpokládá, že zhruba 60 procent obyvatel vyplní dotazník online. Bude to i rychlejší, některé odpovědi jako číslo občanského průkazu nebo pohlaví se vyplní automaticky po zadání rodného čísla. Jiné pohlaví než žena a muž nebude možné.

Sociologicky i demograficky cenná data

Za neúčast ve sčítání nebo uvedení lživých informací hrozí pokuta deset tisíc korun. Výsledky bude ČSÚ zpracovávat až do konce roku 2021.  Sčítání lidu je cenným zdrojem jinak nedostupných informací. Kromě standardních faktů ohledně vzdělání a zaměstnanosti se ČSÚ dostane také k informacím, kolik mladých lidí bydlí s rodiči nebo jak skutečně bydlí čeští senioři.

„Výsledky jsou široce využitelné například při přípravě programů bydlení, rozvoji infrastruktury nebo plánování lepší dostupnosti služeb,“ uvádí ČSÚ.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky sčítání, lidé, ČSÚ, statistika, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.