čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

Unikátní vodojem pod Žlutým kopcem se poprvé otevře návštěvníkům už příští víkend

Poklad, který léta v tichosti unikal vědomí veřejnosti, se nyní otevře. Brno zpřístupní prvním návštěvníkům vodojemy pod Žlutým kopcem. Fascinující prostory si prohlédnou první návštěvníci už v sobotu 18. července. Prohlídky zaštiťuje TIC Brno.

Historie vodojemů sahá až do 19. století. Stavba podzemního vodovodního komplexu dle návrhu britského stavitele Thomase Docwry začala v roce 1869. Vyřazeny z provozu byly v roce 1997.

Klenuté prostory z cihel s jílovým obalem postavili stavbaři bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu. Výsledkem je působivý labyrint přirovnávaný k istanbulským cisternám Yerebatan.

O vodojemy měli zájem i tvůrci Spidermana

Město se rozhodlo upravit vstup vodojemů tak, aby byly přístupné pro veřejnost. V plánu je i využití pro filmaře. O unikátní prostor už měli v minulosti zájem i tvůrci velkofilmu Spiderman III. Očekávání zájmu o vodojem jsou proto velká. „Někteří nadšenci tvrdí, že s jejich otevřením vyroste tvrdá konkurence do UNESCA zapsané vily Tugendhat," uvedl marketingový manažer TIC Brno Jan Gerych.

Prohlídky s legendou brněnského podzemí

TIC Brno nyní vypsalo první termíny komentovaných prohlídek. Průvodcem přitom bude známý odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda. Tento měsíc jsou v plánu dva prohlídkové dny - 18 a 30. července. V srpnu se vodojemy otevřou zájemcům 1., 20., 22. a 29. srpna. 

Vstupenky bude možné objednávat od 15. července od 9 hodin na webových stránkách TIC Brno nebo v infocentru na Panenské 1.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Foto úvodní foto MMB, galerie Tomáš Hrivňák

Štítky vodojemy, žlutý kopec, vstup, prohlídka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.