čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Nezvyklý nález, který zamotal archeologům hlavu. V lese u Brna našli zlatý náhrdelník z doby římské

Ve Ždánickém lese, který se rozkládá jihovýchodně od Brna, našli náhodní nálezci zlatý šperk - nákrčník. Pochází patrně z mladší či pozdní doby římské, která se datuje zhruba do třetího a čtvrtého století našeho letopočtu. Archeologové však na místě nálezu nenašli žádné další archeologické stopy, které by mohly důvod uložení a původ nákrčníku uspokojivěji vysvětlit.

Nálezci šli po starém pokladu

Nálezci našli nákrčník 9. ledna, archeologové vyjeli na místo ihned, postupně vykopali sondu o straně 2,5 metru, ale nic nenašli. Podle nálezců se nákrčník nacházel v hloubce zhruba 20 centimetrů a přišli na něj při ověřování jiného nálezu učiněného v minulosti v tomto prostoru. Šlo o nález mincí z období třicetileté války, který se pokoušeli lokalizovat a případně dohledat zbytek depotu.

„Vyjma nálezů vrcholně středověkého a novověkého stáří průzkum nepomohl v terénu identifikovat místo, odkud by mohl nákrčník pocházet," uvedli archeologové.

Přes třicet gramů čistého zlata

Získaný artefakt patří do skupiny nákrčníků s hruškovitě tvarovaným zapínáním na jednom konci a knoflíkem na straně druhé. Byl vyroben z tenčího zploštělého pásku a ozdoben nepravidelným kolkovaným ornamentem. Jeho hmotnost je 32 gramů. Orientační měření ukázalo ryzost 900/1000. V prostředí tzv. středoevropského barbarika jde o neobvyklý nález.

Podle archeologů může nákrčník pocházet z nedaleko situovaného bohatého, avšak neznámého hrobu, odkud byl později přemístěn. Mohlo jít také o ztrátu, mohl to také být uložený votivní předmět. „Všechny tyto i další hypotézy je nutné brát v úvahu. Je však třeba počítat také s variantou, že skutečný příběh osudu nákrčníku zůstane navždy opředen tajemstvím," uvedli archeologové.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo9 čtenářů

Autoři | Foto ÚAPP

Štítky nákrčník, římská říše, morava, žďánický les, nález, racheologové, úapp

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.