Projekt takzvané chytré karantény na vyhledávání možných nakažených koronavirem by mohl v Jihomoravském kraji začít naostro fungovat po velikonočních svátcích. Prohlásil to ředitel jihomoravské hygienické stanice David Křivánek. Podle něj se nyní vše připravuje. V kraji je kvůli tomu asi dvacítka armádních mediků a členů výjezdových týmů. Část se zatím připojila k odběrovým týmům, které vyjíždějí domů k lidem s podezřením na koronavirus.
Chytrá karanténa bude fungovat za předpokladu, že nakažený koronavirem dá souhlas, aby z údajů z jeho mobilního telefonu a platební karty vznikla mapa jeho pohybu z posledních dní. Díky tomu se pak snadněji odhalí, s kým přišel do styku a koho mohl potenciálně nakazit. K těmto lidem pak budou vyjíždět armádní týmy k testování. Jihomoravský kraj je prvním krajem, kde se systém zavádí.
Podle Křivánka se zatím věc přípravuje. „Máme asi deset armádních mediků a deset členů výjezdových týmů z armády. Vše se připravuje tak, aby se to mohlo po Velikonocích spustit," uvedl. Podle něj by se po víkendu mohly k přípravám na chytrou karanténu připojit i další kraje.
Armádní týmy tak zatím nejezdí k pacientům identifikovaným na základě chytré karantény, ale připojují se k domácím odběrovým týmům. Domácí týmy vyjíždějí přímo k pacientům, které k odběrům vyberou hygienici nebo praktičtí lékaři. Zamezuje se tak tomu, aby lidé hromadně chodili do nemocnic na testování. Týmy vyjíždějí z Brna, ale také ze Znojma nebo Kyjova. Kromě toho si pracovníci zapojení do chytré karantény připravují potřebnou počítačovou techniku.
V Jihomoravském kraji bylo dnes ráno podle stránek ministerstva zdravotnictví 234 potvrzených případů nákazy koronavirem. V ČR bylo ráno 3869 potvrzených případů, 46 úmrtí a 71 lidí se z onemocnění COVID-19 vyléčilo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.