středa 27. května 2020 Valdemar

Myslivci nacházejí na Brněnsku otrávené bažanty a zajíce, někdo nelegálně rozházel Stutox

Myslivci našli v Žatčanech na Brněnsku 15 uhynulých zajíců. Další desítky mrtvých zajíců a k tomu několik uhynulých bažantů našli i v Tuřanech a Šlapanicích. V tomto případě už laboratoř potvrdila otrávení Stutoxem. Použití nikdo myslivcům neoznámil, což je ze zákona třeba. Ministerstvo zemědělství přitom plošné použití Stutoxu po tlaku veřejnosti zakázalo.

Ve Šlapanicích a Tuřanech otravu Stutoxem potvrdily testy

V Žatčanech se objevilo 15 mrtvých zajíců. „Dali jsme to na rozbor a čekáme na výsledky, které jsme ještě nedostali," uvedl předseda žatčanského mysliveckého sdružení Zdeněk Vágner. Podle něj existuje podezření, že se zajíci otrávili látkou na hubení hrabošů stejně jako ve Šlapanicích nebo v Tuřanech, kde již laboratorní testy Stutox potvrdily. „Jakmile se nám to potvrdí, budeme to řešit," dodal Vágner. Podle něj použití látky nikdo neoznámil, což je ze zákona nutné. Látka by mohla být rozházena plošně odhadem na 30 hektarech.

V Tuřanech našli myslivci 37 otrávených zajíců a ve Šlapanicích 25 zajíců a tři bažanty. Podle myslivců v obou lokalitách někdo rozesel po poli látku na hubení hrabošů, aniž to oznámil, což ze zákona musí. Stutox II se tak může nacházet odhadem na více než 130 hektarech.

Ministerstvo povolení jedu zastavilo až po masivní vlně kritiky

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský minulý týden povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II kvůli přemnoženým hrabošům. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Podle ministerstva zatím lze aplikovat přípravek jen do nor hlodavců.

Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozorňovaly, že plošná aplikace jedu může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Zemědělci namítají, že jen plošná aplikace jedu může zamezit kalamitě, kterou přemnožení hraboši způsobují.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky stutox, jed, hraboši, zajíci, bažanti

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.