V pátek zažilo Brno vzácnou návštěvu. V rámci oslav mezinárodního dne kosmonautiky zavítal na Moravu americký kosmonaut Andrew Feustel, který svůj vztah v Česku v minulosti demonstroval sympatickými gesty. Do vesmíru totiž vyvezl postavu Krtečka nebo Nerudovy Písně kosmické.
Amerického kosmonauta doprovodila jeho žena Indira, kzterá má kořeny v jihomoravském Znojmě. Feustel mluvil o počátcích své dráhy kosmonauty, které pramenily v oblibě sci-fi. Zároveň prohlásil, že věří v obývání cizích planet lidmi. „Na tu naši ale musíme být opatrní," doplnila ho okamžitě jeho žena Indira. „Já ji mám ráda a chtěla bych na ní zůstat," dodala s úsměvem.
Feustel s manželkou se do Česka vrací pravidelně a rádi. „Rádi se na Moravu vracíme, máme tady kořeny. Navíc když jsem Českou republiku navštívil poprvé, moje cesta vedla do Brna," prohlásil kosmonaut. Jeho další cesta vedla do brněnské hvězdárny, kde měl večer přednášku.
„Návštěvy jako tato mají důležité poselství, které se dá shrnout do tří slov: Inspirace, motivace a fascinace. Příběhy, které vyprávějí kosmonauti, prokazatelně zvyšují zájem o vědu a kosmické aktivity mezi veřejností a přivádějí i nové zájemce o studium přírodovědných a technických oborů,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.
Podle Duška není nikde jinde v Česku tolik firem, které by se zabývaly kosmickou vědou. „V Maloměřicích aktuálně dokončují komponenty, které v roce 2020 poletí na Mars. V Medlánkách se montují komponenty pro rakety. V Kuřimi vymýšlejí jakési stany pro pobyt kosmonautů na Marsu,“ uzavřel Dušek.