Nájezdy trhačů medvědího česneku do přírody v Jihomoravském kraji začaly. Rostlinu volně trhat lze, ale jsou místa, kde je to zakázáno, což někteří lidé nerespektují. Potýkají se s nimi například strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Medvědí česnek tam roste v několika přírodních rezervacích, kde je trhání jakýchkoliv rostlin zakázáno.
Medvědí česnek je mezi lidmi velmi oblíbený, přidává se třeba do pomazánek nebo se používá jako koření do polévek. „V Moravském krasu roste v několika lokalitách v jeho střední části. Jde o přírodní rezervace, kde je trhání jakýchkoliv rostlin ze zákona zakázáno. Nájezdy lidí na medvědí česnek už začaly, víme o tom a na tyto lokality se nyní zvláště zaměříme," uvedl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.
Strážci přírody mohou podle něj na místě uložit pokutu 500 až 10.000 korun. „Záleží samozřejmě na tom, jak moc bude dotyčný přírodu drancovat," uvedl Tůma. Doplnil, že rostlina ze zákona nepatří mezi zvláště chráněné druhy a v přírodě se běžně trhat dá. Potíž je, že se jí zvláště daří právě v rezervacích, kde se nic trhat nesmí.
Problém s nezodpovědnými trhači se netýká jen Moravského krasu, řeší jej třeba i strážníci v Brně. Lidé za sběrem rostliny totiž míří například i do Černovického hájku, což je také přírodní rezervace. Častěji tam proto vyrážejí i strážníci.
CELÁ ZPRÁVA: Žena sklízela medvědí česnek v brněnské přírodní rezervaci
Ve středu ram přistihli osmačtyřicetiletou ženu, která rostliny odřezávala a skládala do pytle na odpadky. „Po oslovení jim žena ukázala dalších šest plných pětadvacetilitrových pytlů a kbelík s česnekem. Uvedla, že vše má prý pro osobní potřebu ke zpracování," uvedla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.