úterý 7. července 2020 Bohuslava

Cestovatel Miroslav Zikmund dnes oslavil 100. narozeniny. Nakladatelství z Brna ho překvapilo novým vydáním knihy

U příležitosti stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda znovu vyšla kniha Sloni žijí do sta let. Popisuje Zikmundovy cesty a návraty na Srí Lanku, jednu z jeho oblíbených destinací. Knihu v nové úpravě vydalo brněnské nakladatelství Jota se společností Piranha Film.

Zikmund, který žije v ústraní, podle tiskové zprávy nakladatelství knihu převzal ve středu jako narozeninové překvapení a se zájmem si ji prolistoval. Legendární cestovatel slaví 100. narozeniny dnes.

„Cejlon, tedy Srí Lanka, byla klíčová země, která jak Jirku (Hanzelku), tak mě doslova uchvátila. Je to země neuvěřitelně zajímavá a různorodá, lidé mi pořád píšou, že jsou inspirovaní našimi cestopisy, takže bychom měli dostávat prémie, že jsme přispěli k tomu, že je dnes Srí Lanka takhle navštěvovaná," uvedl Zikmund podle zprávy nakladatelství.

Na Srí Lance prožil Miroslav Zikmund dlouhé týdny v roce 1961 při společné cestě s Jiřím Hanzelkou a další měsíce v roce 1969, kdy dokončoval rukopis knihy Cejlon - ráj bez andělů. Oslavil tam tehdy 50. narozeniny.

V roce 2000 se na Srí Lanku vrátil se dvěma novými, o dvě generace mladšími společníky, cestovateli Petrem Horkým a Miroslavem Náplavou, kteří jsou spoluautory publikace Sloni žijí do sta let. Jota ji prezentuje jako knihu o návratech a náhodách, zrání a stárnutí, cestopis prostorem i časem. Text bohatě doplňují fotografie z archivu Hanzelky a Zikmunda i obou spoluautorů.

Autoři | Foto Repro Století Miroslava Zikmunda

Štítky miroslav zikmund, jota, sloni žijí do sta let, narozeniny, srí lanka

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.