Jeskyně Býčí skála se od začátků sčítání stala letos poprvé největším zimovištěm netopýrů v Moravském krasu, na zimu v ní našlo úkryt téměř 3200 netopýrů. Nejvíce netopýrů dosud vždy zimovalo ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Uvedl to Miroslav Kovařík, který se sčítáním netopýrů v krasu zabývá.
Moravský kras patří mezi nevýznamnější zimoviště netopýrů v republice. Ochranáři v krasu vždy v únoru a březnu monitorují netopýří populaci v 25 jeskyních, netopýrů v nich v posledních letech obecně přibývá. Ještě před deseti lety jich bylo kolem 5000, loni přes 8000.
„Letošní čísla ze všech jeskyní ještě nemám k dispozici, už teď se ale dá říci, že letos vůbec poprvé jsme nejvíce netopýrů napočítali na Býčí skále," uvedl Kovařík. Bylo jich téměř 3200, ve Sloupsko-šošůvských jeskyních asi o tisícovku méně. Jde především o vrápence malé a netopýry velké, kteří ze zimujících asi dvou desítek druhů v krasu tvoří přibližně 90 procent stavu. Z dalších druhů jde například o netopýra brvitého, hvízdavého nebo černého.
Býčí skála letos poprvé přeskočila číslovku 3000. Z toho asi 1800 bylo netopýrů velkých a 1100 vrápenců malých. „Podařilo se nám však objevit i jednoho netopýra velkouchého, také nějaké netopýry pobřežní, kteří jsou velmi vzácní," řekl Vlastislav Káňa ze speleologického sdružení věnujícího se výzkumu v Býčí skále.
Vědci netopýry v krasu pravidelně sčítají od roku 1982, v Býčí skále se začalo ještě o desetiletí dříve. V Česku žije 27 druhů netopýrů, všechny jsou chráněné a některé až kriticky ohrožené. V závislosti na druhu vytvářejí kolonie od několika desítek až po tisíce jedinců. Jednotlivé druhy také preferují rozdílná prostředí. Některé vyhledávají dutiny stromů v lesích, jiné využívají lidských staveb a usazují se v letních měsících například v nevyužívaných půdních prostorách. Na zimu se uchylují nejčastěji do jeskyní či štol, ale třeba i do sklepů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.