Společnost
SpolečnostSpisovatel a rodák z Brna Milan Kundera by oslavil pětadevadesáté narozeniny. Žil život plný paradoxů
Život jednoho z nejznámějších spisovatelů českého původu Milana Kundery byl plný paradoxů, jeho dílo proměnlivé. Z budovatelského lyrika se stal cizelérem románu, ze světel ramp se stáhl do ústraní, od rodné češtiny se uchýlil k francouzštině. A také z Brna přes Prahu do Paříže, kde žil od poloviny 70. let minulého století.
SpolečnostKunderovu knihovnu v Brně vyhledávají studenti, badatelé i turisté
Studenti, badatelé i turisté vyhledávají Knihovnu Milana Kundery, která před rokem vznikla v Moravské zemské knihovně v Brně, tedy v rodném městě česko-francouzského spisovatele. Umožňuje studium Kunderova díla v originále i překladech, zároveň se tam konají přednášky a další kulturní akce. Měla by spojovat lidi, kteří mají zájem o evropskou kulturu
SpolečnostBoží hod velikonoční: Den velkých oslav. Ženy by dnes neměly uklízet, dejte si mazanec nebo beránka
Dnes si připomínáme pro křesťany nejsvátečnější den v roce - Boží hod velikonoční nebo také Hod boží velikonoční či Velikonoční neděli. Tento den by se měl nést v duchu velkých oslav.
SpolečnostPotravináři nalezli před Velikonocemi v brněnských obchodech plesnivé šunky a sýry
Před Velikonocemi vyrazili potravináři na kontrolu brněnských supermarketů, odhalili zkažené šunky a sýry. Potraviny pokrývala okem viditelní plíseň a kontroloři uvedli, že nejsou bezpečné. V obou případech podle odborníků nepochybil obchod při skladování, ale výrobce.
SpolečnostANKETA: V noci se změnil čas ze zimního na letní a lidé tak spali o hodinu méně. Který čas preferujete?
V noci ze soboty 30. na neděli 31. března se posunul čas o hodinu vpřed. Změna času se uskutečnila mezi druhou a třetí hodinou v noci. Střídání času kritizují nejen odborníci, přesto se zatím ke změně neschyluje.
SpolečnostJasnou oblohu v Česku barví do žluta prach ze Sahary. Měl by vydržet až do pondělního večera
Určité množství saharského prachu by se do Česka mohlo dostávat až do pondělního večera. Na sociální síti X o tom informoval Jáchym Brzezina z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Do Česka se začalo velké množství prachu dostávat v noci od jihozápadu. Zhoršuje ovzduší, zamlžuje oblohu a výrazně ovlivní maximální teploty.
SpolečnostZvuk zvonů, které odletěly do Říma, nahradili hrkači
Dolní Věstonice na Břeclavsku rozezněl zvuk dřevěných hrkaček, děti dodržely každoroční tradici. Velmi se na to těší a domlouvají se už dlouho dopředu, řekla Jarka Rajchlová z Věstonického spolku, který hrkání pořádá. Dlouholetá tradice připomíná období Velikonoc, kdy nevyzvánějí kostelní zvony, protože podle pověsti odletěly do Říma. Jejich zvuk tak nahrazují právě hrkači.
SpolečnostVelikonoční Bílá sobota: Postní doba končí. Dnes upečte beránka, uvařte nádivku a upleťte pomlázku
Také dnes prožíváme pro křesťany další významný den, a to Bílou sobotu. Jde o druhý den takzvaného velikonočního tridua. Připomíná den, kdy Ježíš ležel v hrobě. Bílá sobota byla v Ježíšově příběhu druhým dnem, kdy ležel ve skalním hrobě poté, co byl ukřižován na vrchu Golgota a jeho mrtvé tělo bylo sundáno z kříže.
SpolečnostDomácí péče Včelka loni provedla více než milion ošetření pacientů. Péče v domácím prostředí se stává důležitým trendem ve zdravotnictví
Domácí péče Včelka, která je součástí zdravotnické skupiny EUC, loni provedla více než jeden milion zdravotních výkonů v rámci téměř 600 tisíc návštěv u pacientů. Přes 85 procent ošetřených tvoří pacienti starší 65 let, výjimkou nejsou ale ani lidé v produktivním věku nebo mládež a děti. Koncept domácí péče je důležitým trendem, který v Česku i v zahraničí získává relevanci především vlivem stárnutí populace, ale i požadavků na komfortnější specializovanou péči.
SpolečnostVelký pátek dnes připomíná den, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži
Dnes je Velký pátek, který připomíná ukřižování Ježíše Krista. Na památku jeho utrpení na křížové cestě se v kostelech konají obřady. Je to i den přísného půstu. V Česku je Velký pátek od roku 2016 svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna. Školáci měli prázdniny i na Zelený čtvrtek.









