Počasí dnes17 °C, zítra14 °C
Pátek 24. března 2023  |  Svátek má Gabriel

Generál Petr Pavel se v pátek podívá do Brna

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel se po vítězství v prvním kole prezidentských voleb vydá v úterý do Ústí nad Labem a ve čtvrtek do Ostravy, tedy do regionů, kde měl slabší výsledky a kde byla také nízká volební účast. Ve středu chystá Pavel veřejnou akci v Praze a v pátek navštíví Brno.

Pavla chtějí v kampani podpořit i někteří protikandidáti z prvního kola. Způsob spolupráce s Danuší Nerudovou Pavel představí na společné tiskové konferenci v úterý dopoledne. Dalším účastníkem druhého kola prezidentských voleb bude koncem příštího týdne bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Petr Pavel vystoupí v Brně 20. ledna v 16:00 před Janáčkovým divadlem.

Pavel v prvním kole voleb získal 35,40 procenta hlasů, Babiš 34,99 procenta. Kandidáty postupující do finále volby dělil nejmenší rozdíl hlasů v dosavadních prvních kolech prezidentské volby. Pavel porazil Babiše o 22.843 hlasů. V Ústeckém i Moravskoslezském kraji dominoval výsledkům Babiš. Bývalý premiér získal v Ústeckém kraji 47,27 procenta hlasů proti Pavlovým 29,28 procenta, v Moravskoslezském kraji pak měl 44,86 procenta proti 27,80 procenta pro Pavla.

V Ústí nad Labem chystá Pavel setkání s občany v úterý v 16:00 na Kostelním náměstí. Dvě hodiny předtím se ve městě setká s laborantkami nemocnice a poděkuje jim za nasazení při covidové epidemii. V Ostravě se uskuteční akce o dva dny později od 17:00 na Masarykově náměstí. „Ve 14 dnech se toho tak moc stihnout nedá, budeme plánovat výjezdy do regionů, budou tam určitě další debaty, mediální vystoupení, čas využijeme naplno," řekl Pavel po sobotním vyhlášení výsledků. Podle webu je v plánu také další akce v pátek v Brně, Pavel avizoval, že chce uspořádat další i v Praze.

Sociolog Daniel Prokop o víkendu na twitteru zmínil, že Babiš vyhrává v obcích s vyšší mírou chudoby, exekucí a nižší mírou vzdělání a socioekonomického rozvoje. Tam má okolo 45 procent. „Pavel jasně poráží Danuši Nerudovou v bohatších regionech," uvedl. Babiš podle něj v prvním kole těžil i z vysoké účasti v chudších obcích a městech. „Mobilizovaly se obě části spektra," doplnil.

Pomoci Pavlovi před druhým kolem chtějí kromě Nerudové také Pavel Fischer a Marek Hilšer. Přesnou podobu spolupráce mají jejich týmy domlouvat během dnešního dne. V úterý dopoledne pak Pavel s Nerudovou vystoupí na společné tiskové konferenci, uvedla Pavlova mluvčí Eva Hromádková.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ema Dvořáková

Štítky ČR, volby, prezident, Pavel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.