pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Předvolební rošáda ČSSD na jižní Moravě. Kandidátku povede Onderka

Sociální demokraté udělali před nadcházejícími říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny změny na kandidátce v Jihomoravském kraji. Jedničkou je nově bývalý primátor Brna a současný poslanec dolní komory parlamentu Roman Onderka, který v čele nahrazuje původně zamýšleného lídra Břetislava Štefana, jenž se propadl až na třetí místo listiny. Dvojkou je někdejší ministryně školství Kateřina Valachová.

Změnu v čele jihomoravské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb zdůvodnil Onderka tím, že podle stranického vedení mají stát v čele kandidátek lidé s největší šancí získat důvěru voličů. Širší vedení ČSSD dnes Onderku schválilo jako lídra jihomoravské kandidátní listiny místo dosavadní jedničky Štefana. O Štefanovi rozhodli delegáti na krajské konferenci v březnu, poslanec a bývalý brněnský primátor Onderka na původní listině vůbec nefiguroval. Starosta Brna-Líšně Štefan uvedl , že vysvětlení kroku nedostal, projedná ho s krajskými kolegy.

Předsednictvo ČSSD rozhodlo, že v čele kandidátek budou lidé, kteří mají podle průzkumů veřejného mínění největší šanci získat důvěru voličů. Rozhodnutí předsednictva strany s pokorou přijímám a společně s dalšími kandidáty včetně kolegy Štefana a kolegyně Valachové uděláme všechno pro to, abychom ve volbách uspěli. Kampaň ČSSD zahájí na centrální úrovni a nás čeká spousta práce, abychom voliče na jižní Moravě přesvědčili, proč právě my jim přineseme prospěch,“ sdělil ČTK Onderka.

Štefan je nyní po Onderkovi a Valachové na třetím místě. ČTK řekl, že je ve stanovách, že předsednictvo může kandidátku změnit, což dnes udělalo. Vysvětlení nedostal, situaci probere s kolegy v kraji a příští týden poskytne vyjádření.

Starosta Líšně se na dubnovém volebním sjezdu sociální demokracie spojil s vyzyvatelem předsedy Jana Hamáčka Tomášem Petříčkem, neúspěšně kandidoval do vedení strany a kritizuje současné spojení ČSSD v menšinové vládě s hnutím ANO.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB/Roman Onderka

Štítky ČSSD, Onderka, Volby, Jmk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.