čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

Tradiční výstava na Špilberku představuje dílo Josefa Lady

Kocour Mikeš, Bubáci a hastrmani, kmotra liška či typické zobrazení zasněžených střech a prosících koledníků. To a mnohé další se většině z nás vybaví ve spojení s malířem a spisovatelem Josefem Ladou. Část jeho knižní i malířské tvorby si ode dneška můžete prohlédnout v prostorách hradu Špilberk.

Každoroční vánoční výstava na hradě Špilberk se letos zaměřuje na tvorbu Josefa Lady, autora téměř 15 tisíců kreseb a asi 400 obrazů. Část z tohoto díla je vystavena od 14. listopadu až do 26. ledna v muzeu na západním křídle brněnského hradu. Výběr kreseb, knižních titulů a obrazů je doplněn souborem dobových hraček ze sbírky Milady Kollárové.

„Výstava se zaměřuje především na obsah určený dětem, část zapůjčilo dětské oddělení místní knihovny, část poskytli sběratelé a zbytek patří do rodinné sbírky,“ upřesnil vnuk známého autora a zároveň držitel autorských práv, Josef Lada ml. 

Jedním z důvodů ladovské tématiky je prosincové výročí narození i smrti tohoto slavného kreslíře. „Nejvíce se mi líbila vánoční atmosféra dýchající z celé výstavy. Josef Lada a Vánoce prostě patří neodmyslitelně k sobě,“ popsala své pocity návštěvnice výstavy Veronika Vorlová.

Program obohacuje interaktivní dílna s názvem Nálada na Ladu pro mateřské a základní školy, která zahrnuje zpívání, vyrábění ozdob a připomínání si lidových zvyků. V sobotu 7. prosince můžete přijít ochutnat speciality na pravou ladovskou zabíjačku a zapojit se na velkém nádvoří hradu do mikulášského programu.

Napsala Adéla Lišková

Štítky Josef Lada, Špilberk, Brno, výstava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.