čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Jazzfest Brno odstartuje prelude Chicka Corey

Hlavní hvězda mezinárodního festivalu Jazzfest Brno - dvacetinásobný držitel ceny Grammy Chick Corea - přijede do moravské metropole v rámci mimořádného turné se svojí zbrusu novou formací The Vigil. Jeho koncert jako prelude festivalu se uskuteční dnes od 19.30 hodin v Bobycentru.

Do kapely přizval Corea fantastické instrumentalisty: na bicí hraje fenomenální Marcus Gilmore, kterého znají čeští fanoušci z kapel Vijaye Iyera či Stevea Colemana.

Na baskytaru zahraje Hadrien Feraud, který vedle Chicka Corey spolupracuje například s Johnem McLaughlinem, na saxofon další Coreův oblíbenec Tim Garland a na kytaru nový objev z Los Angeles, Charles Altura.

Při výběru repertoáru pro novou sestavu se nechal inspirovat hned z několika zdrojů. „Zeptal jsem se svých spoluhráčů, co by chtěli hrát a udělal jsem i průzkum mezi svými fanoušky na internetu. K tomuto výběru jsem dodal pár svých oblíbených věcí,“ řekl jazzman před turné.

Chick Corea byl nejúspěšnějším jazzmanem na nedávném vyhlašování cen Grammy, kde získal hned dva zlaté gramofonky a zaokrouhlil svoji dosavadní sbírku ocenění na dvacet.

Hlavní dubnová část brněnského festivalu od 4. do 30. dubna nabídne posluchačům další hvězdná jména, mezi nimiž nechybí Trio of OZ (Rachel Z a Omar Hakim) či zástupci vyhlášené newyorské scény - kapely Craig Taborn Trio, Rez Abbasi Trio s hostujícím Rudreshem Mahanthappou, Will Vinson Quartet či Shai Maestro Trio.

Po šesti letech na festival opět zavítá Dan Bárta s Robert Balzar Trio. S rozhlasovým bigbandem Gustava Broma zase zazpívá vynikající italská zpěvačka Roberta Gambarini.

„Jazzfest si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertu ve vybraných dnech doplněných o noční jamsessions. Navíc letos program obohatí unikátní a široké veřejnosti přístupná série vícedenních hudebních workshopů s festivalovými interprety,“ sdělil Vilém Spilka, umělecký ředitel festivalu.

Zájemci o improvizaci tak budou mít jedinečnou možnost během dubna načerpat zkušenosti přímo od hudebníků z jazzové extraligy.

Foto: www.jazzfestbrno.cz

Štítky Jazzfest Brno, mezinárodní hudební festival, prelude Chick Corea

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.