pondělí 4. července 2022 Prokop

Brno žije festivalem Cinema Mundi

Režisér Jan Hřebejk, herec a moderátor Jan Budař a herec Bolek Polívka ve středu v podvečer na náměstí Svobody oficiálně zahájili čtvrtý ročník filmového festivalu Cinema mundi.

Ten odstartoval včera v multiplexu Cinema City předpremiérou americké romantické komedie Terapie láskou režiséra Davida Russela, v němž za svůj výkon v hlavní ženské roli získala před pár dny Oscara herečka Jennifer Lawrenceová.

Do 6. března nabídnou kina Velký Špalíček, Lucerna, Art a Divadlo Bolka Polívky s Divadlem šansonu na šedesát snímků ze všech kontinentů, a to od alternativních dokumentů až po filmy s oscarovým oceněním.

Na festival přijedou filmoví tvůrci z Česka i zahraničí. Mezi hosty se objeví například portugalský režisér Joao Canijo, který si v neděli a pondělí v kině Art uvede svoje rodinné drama Krev mojí krve, které získalo mimo jiné i cenu na mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu.

Turecká delegace přijede podpořit film Když vzplane oheň, americký režisér Mike Magidson představí snímek Inuk. Český film reprezentují například režiséři Jiří Chlumský a Jiří Menzel.

Jedna z vedlejších sekcí se zaměřuje na komediální tvorbu z Mexika, Brazílie a Argentiny.

„Pořadatelé vybrali asi 20 filmů z poslední dekády. Cílem je ukázat, že jihoamerická tvorba, obvykle spojovaná hlavně s dramaty, kriminálními filmy a politickými či sociálními tématy, skýtá i řadu zajímavých veseloher s různými odstíny humoru,“ uvedl dramaturg festivalu Lukáš Skupa.

Týdenní kinematografický maraton doplní také koncerty, taneční a divadelní vystoupení, přednášky nebo ochutnávky tradičních jídel z vybraných lokalit, kde filmy vznikaly.

„Diváci by si neměli nechat ujít například Čínský bufet, jenž bude uveden v pátek v Divadle šansonu. Bude zároveň obohacen o představení brazilského bojového umění capoeira nebo lahůdky hispánské kuchyně,“ sdělil Skupa.

Cena základní vstupenky na jednotlivé projekce je 100 korun, studenti a senioři zaplatí 80 korun, festival pass na pět filmů přijde za čtyři stovky.

V dosavadních třech ročnících festival přivítal téměř 34 tisíce diváků, promítl 264 filmů a hostil 88 filmařů z Česka i z ciziny.

Na jeho organizaci se podílejí studenti brněnských středních a vysokých škol. Překládají titulky, tvoří lektorské úvody, zajišťují chod přehlídky i doprovodný program, zasedají ve festivalové porotě.

Týdenní přehlídku uzavře příští středu slavnostní udělení cen festivalu Cinema Mundi.

Foto: www.cinemamundi.cz

Štítky film, Mezinárodní filmový festival, Cinema Mundi, Brno, kino, multiplex, Cinema City

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.