V Kohoutovicích budou mít stroj na poezii, zazní z něj lidové písně i kokrhání

Autoři | Foto Piána na ulici

Nová atrakce se brzy rozezní brněnskými Kohoutovicemi. Prostor na ulici Voříškova oživí netradiční jukebox. který svým tvarem připomíná periskop. Poesiomat lidem po zatočení kličkou přehraje vybranou melodii nebo poetický text. Podobné mluvící sochy oživují například Bronx nebo Podkomorské lesy.

Mluvící socha v srdci Kohoutovic

Ve Voříškově ulici v brněnských Kohoutovicích přibude v příštím roce poesiomat, tedy 1,7 metrů vysoká mluvící kovová trubka připomínající periskop ponorky. Zařízení funguje na principu jukeboxu. Po zatočení kličkou přehraje vybranou melodii nebo poetický text. Netradiční mluvící socha tak oživí rekreační prostranství v sousedství zdejší polikliniky. 

„Ze železné́ mluvicí́ trubky je vyvedena klika, kterou si kolemjdoucí́ vyrobí́ elektřinu. A pak si zmáčknutím tlačítka zvolí́ jednu z dvaceti zvukových stop. Onen zvuk vytváří nevšední́ podkres pro nové vnímaní́ onoho místa. Mluvící socha. Posilovač genia loci. Kulturní periskop. To vše je poesiomat," popsal Ondřej Kobza, který stojí za šířením poesiomatů po Česku. Se spolkem Piána na ulici se více jak deset let věnuje umisťování pián, šachovnic i právě poesiomatů do veřejného prostoru.

Lidové písně a kohoutí zpěv

Speciální jukebox po zatočení kličkou přehraje vybranou melodii nebo báseň. Příslušné texty by vždy měly být spjaté s daným místem a odrážet charakter dané lokality. Přesně daný repertoár však kohoutovický stroj na poezii zatím nemá. Přesná podoba zvukové mozaiky je zatím procesu tvoření, přiblížil Martin Šeda, který stojí za dramaturgií. 

„Pro Kohoutovice připravujeme dramaturgii, která se propojí s historií této městské části. Chceme zdůraznit spojitost mezi názvy ulic a jmény skladatelů, připomenout významná jména jako Alois Piňos a Antonín Procházka. Zvažujeme také zařazení lidových písní, které jsou neodmyslitelně spjaty s tradičními hody, a nesmí chybět ani Kikiriký, tedy ozvěna kohoutího zpěvu," prozradil Šeda.

Umění spojuje generace

Do výběrů textů a jejich namlouvání jsou podle Šedy zapojeni nejen známí herci, literární vědci či vědkyněa a kulturologové. Svůj unikátní kus umění by Kohoutovice měly mít už v příštím roce.

„Tento projekt není jen o umění, ale také o radosti, kterou přinese všem generacím, a o možnosti objevovat nové způsoby, jak vnímat svět kolem nás,“ dodal starosta městské části Jakub Hruška (KDU-ČSL).

Piána na ulici

Spolek Piána na ulici umisťuje poesiomaty na nejrůznější místa po celém světě. Poetická mluvítka propojují lidi s uměním a duší dané lokality. Z železné mluvící trubky je vyvedena klika, kterou kolemjdoucí vyrobí elektřinu. Následně zmáčknutím tlačítka zvolí jednu z dvaceti zvukových stop a okolím se rozezní básně, písně či vyprávění.

Poesiomat v současnosti oslovuje lidi v ulicích desítek měst v tuzemsku i zahraničí. Brno se tak zařadí po bok New Yorku, Paříže, Dublinu nebo kazašské Astany.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, Kohoutovice, umění, hudba, poezie, poesiomat

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.