Spor o Dietrichsteinskou hrobku pokračuje. Mikulov podal dovolání k Nejvyššímu soudu

Autoři | Foto se svolením města Mikulov

Město Mikulov na Břeclavsku se kvůli hrobce rodu Dietrichsteinů obrátilo na Nejvyšší soud. Dovolání směřuje proti rozsudkům Okresního soudu v Břeclavi a Krajského soudu v Brně, které hrobku přiřkly dědičce rodu Mercedes Dietrichsteinové.

Zástupci města podali dovolání

„Město Mikulov podalo prostřednictvím advokátní kanceláře dovolání k Nejvyššímu soudu,“ potvrdila mluvčí radnice Markéta Ničová. Dovolání zatím leží u Okresního soudu v Břeclavi, který by měl podnět spolu se spisem předat nejvyšší instanci do Brna.

Dietrichsteinové patřili několik staletí k nejvýznamnějším šlechtickým rodům na Moravě. O majetek přišli po druhé světové na základě Benešových dekretů. Mercedes Dietrichsteinová kvůli tomu vedla řadu soudních sporů. Od Mikulova žádala několik objektů ve městě a zhruba dvě stě pozemků.

Dietrichsteinová uspěla ve sporu s Mikulovem. Soud rodu přiřkl vlastnictví hrobky

Mercedes Dietrichsteinová uspěla s žalobou ve sporu s Mikulovem na Břeclavsku, Krajský soud v Brně rodu dnes pravomocně přiřkl vlastnictví Dietrichsteinské hrobky. Potvrdil rozhodnutí břeclavského okresního soudu z loňského podzimu, proti kterému se...

Porušení práva na soukromý život

Uspěla však jen ve vztahu k hrobce, a to zejména kvůli porušení práva na rodinný a soukromý život. „Právo žalobkyně je natolik významné, že není možné jej narušit takovým způsobem, jakým jej narušil československý stát,“ uvedl letos v červnu Libor Daňhel, předseda odvolacího senátu Krajského soudu v Brně.

Právní zástupkyně Dietrichsteinové Magdalena Dvořáková Cilínková tehdy řekla, že rozhodnutí soudu napravilo desítky let trvající nežádoucí stav. Podle katastru nemovitostí je k dnešku vlastníkem objektu stále město, u nemovitosti je ale vyznačená plomba, což znamená, že jsou práva dotčena změnou.

Hrobka bývalých majitelů mikulovského panství je kulturní památkou, vznikla v 18. století na základech vyhořelého kostela svaté Anny. Město nemovitost převzalo v 90. letech minulého století a investovalo do jejích oprav téměř 70 milionů korun. Další peníze stála údržba a provoz. Hrobka je jednou z nejvýznamnějších památek v Mikulově. Město ji provozuje jako pietní místo s prohlídkovým okruhem. Mercedes Dietrichsteinová do hrobky v roce 2017 uložila urny s ostatky svých rodičů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky soud, spor, hrobka, památky, Mikulov, Nejvyšší soud

Komentáře

Lenka Kuchařová

Nevím kam Mikulovští radní investovali 70 milionů,ale do ditrichštejnské hrobky to rozhodně nebylo.Nedávno jsem byla v Mikulově na kytarovém festivalu a ta hrobka vypadala jakoby se měla ze dne na den zřítit.Omítka z ní opadávala a byla naprsto zanedbaná.Prostě děs běs.....

Úterý, 27. srpna 2024, 20:48Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.