Počasí dnes12 °C, zítra15 °C
Pátek 13. září 2024  |  Svátek má Lubor
Bez reklam

Spor o Dietrichsteinskou hrobku pokračuje. Mikulov podal dovolání k Nejvyššímu soudu

Město Mikulov na Břeclavsku se kvůli hrobce rodu Dietrichsteinů obrátilo na Nejvyšší soud. Dovolání směřuje proti rozsudkům Okresního soudu v Břeclavi a Krajského soudu v Brně, které hrobku přiřkly dědičce rodu Mercedes Dietrichsteinové.

Zástupci města podali dovolání

„Město Mikulov podalo prostřednictvím advokátní kanceláře dovolání k Nejvyššímu soudu,“ potvrdila mluvčí radnice Markéta Ničová. Dovolání zatím leží u Okresního soudu v Břeclavi, který by měl podnět spolu se spisem předat nejvyšší instanci do Brna.

Dietrichsteinové patřili několik staletí k nejvýznamnějším šlechtickým rodům na Moravě. O majetek přišli po druhé světové na základě Benešových dekretů. Mercedes Dietrichsteinová kvůli tomu vedla řadu soudních sporů. Od Mikulova žádala několik objektů ve městě a zhruba dvě stě pozemků.

Dietrichsteinová uspěla ve sporu s Mikulovem. Soud rodu přiřkl vlastnictví hrobky

Mercedes Dietrichsteinová uspěla s žalobou ve sporu s Mikulovem na Břeclavsku, Krajský soud v Brně rodu dnes pravomocně přiřkl vlastnictví Dietrichsteinské hrobky. Potvrdil rozhodnutí břeclavského okresního soudu z loňského podzimu, proti kterému se...

Porušení práva na soukromý život

Uspěla však jen ve vztahu k hrobce, a to zejména kvůli porušení práva na rodinný a soukromý život. „Právo žalobkyně je natolik významné, že není možné jej narušit takovým způsobem, jakým jej narušil československý stát,“ uvedl letos v červnu Libor Daňhel, předseda odvolacího senátu Krajského soudu v Brně.

Právní zástupkyně Dietrichsteinové Magdalena Dvořáková Cilínková tehdy řekla, že rozhodnutí soudu napravilo desítky let trvající nežádoucí stav. Podle katastru nemovitostí je k dnešku vlastníkem objektu stále město, u nemovitosti je ale vyznačená plomba, což znamená, že jsou práva dotčena změnou.

Hrobka bývalých majitelů mikulovského panství je kulturní památkou, vznikla v 18. století na základech vyhořelého kostela svaté Anny. Město nemovitost převzalo v 90. letech minulého století a investovalo do jejích oprav téměř 70 milionů korun. Další peníze stála údržba a provoz. Hrobka je jednou z nejvýznamnějších památek v Mikulově. Město ji provozuje jako pietní místo s prohlídkovým okruhem. Mercedes Dietrichsteinová do hrobky v roce 2017 uložila urny s ostatky svých rodičů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto se svolením města Mikulov

Štítky soud, spor, hrobka, památky, Mikulov, Nejvyšší soud

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lenka Kuchařová

Nevím kam Mikulovští radní investovali 70 milionů,ale do ditrichštejnské hrobky to rozhodně nebylo.Nedávno jsem byla v Mikulově na kytarovém festivalu a ta hrobka vypadala jakoby se měla ze dne na den zřítit.Omítka z ní opadávala a byla naprsto zanedbaná.Prostě děs běs.....

Úterý, 27. srpna 2024, 20:48Odpovědět

Spor o Dietrichsteinskou hrobku pokračuje. Mikulov podal dovolání k Nejvyššímu soudu  |  Kultura  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.