Příznivce Alfonse Muchy letos čeká řada výstav. Malířovy fotografie budou vystaveny na Moravě i na Slovensku

Autoři | Foto Mucha-epopej.cz

Příznivci malíře a fotografa Alfonse Muchy se letos mohou díky iniciativě Muchova stezka těšit na výstavy s názvem Mucha a fotografie: Osobní vize. Jde o třetí pokračování projektu, za kterým stojí Nadace Mucha a obce. Výstavy začaly na šesti místech včera a potrvají do konce října. K vidění budou na čtyřech místech na jižní Moravě, na zámku Zbiroh na Rokycansku a ve slovenských Piešťanech, uvedla Simona Kordová z Nadace Mucha.

Výstava byla dnes slavnostně zahájena na zámku v Moravském Krumlově, kde je také dlouhodobě vystavena Slovanská epopej. Dalšími místy na jižní Moravě jsou také na Znojemsku Hrušovany nad Jevišovkou, na Brněnsku Ivančice a na Blanensku Doubravice nad Svitavou. „Výstavy jsou složeny ze 120 fotografií a dalších 100 objektů, skic či osobních věcí Alfonse Muchy. Každá výstava je však trochu odlišná se vztahem k danému místu. Je to koncipováno i tak, aby si lidé udělali pěkný výlet a objeli si všechny výstavy," řekl Kordová. Všechna zmíněná města a obce jsou součástí Muchovy stezky, jejímž cílem je seznamovat zájemce s Muchovým rozsáhlým výtvarným dílem.

Dnes se také podpisem primátorky Markéty Vaňkové (ODS) přidalo k Muchově stezce Brno, i když výstava v něm bude až příští rok. Letos ještě lidé v Brně ve spojitosti s Muchou nic neuvidí. „Mucha v Brně prožil část života, zpíval zde ve sboru," připomněla Kordová. Vaňková také zmínila Muchovo studium na gymnáziu na Slovanském náměstí.

I když je Mucha, který zemřel v roce 1939, známý především jako malíř, byl i velmi schopným fotografem. Fotit začal v 80. letech 19. století jako student Akademie výtvarných umění v Mnichově. Výrazně více začal fotit v další dekádě při působení v Paříži, kdy si pořídil vlastní přístroj. „Fotografie se pro něj stala každodenní záležitostí, a to nejen jako dokumentace jeho ateliérových modelů a jako doplněk jeho předběžných skic, ale také k experimentování se světlem a stíny a k prozkoumávání nových pohledů na svět. V tomto období začal Mucha také vytvářet inscenované fotografie pro své knižní ilustrace, kdy jeho přátelé a modelky pózovali jako postavy příběhů," uvedla Kordová. Nadace se stará zhruba o 2500 snímků.

Podle Kordové se chce Muchova stezka rozrůstat ideálně o jedno místo každý rok a zmapovat všechna místa, kde Mucha žil či zanechal svůj otisk. V Ivančicích už mají také připraveno vše ke vzniku Evropského centra Alfonse Muchy v jeho rodném domě. „Máme projekt, máme libreto, máme připravený přesun výstavy Vladimíra Menšíka a Kulturního a informačního centra do Besedního domu, ale nemáme peníze. Potřebujeme 60 milionů a intenzivně s krajem i dalšími partnery hledáme možnosti," řekl starosta Milan Buček (Vančáci). Rád by, aby první návštěvníci mohli centrum navštívit co nejdříve.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Jihomoravský kraj, turistika, výtvarné umění, Alfons Mucha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.