Počasí dnes5 °C, zítra5 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

Uprostřed brněnského obchoďáku stojí kostel

Církevní chrám uprostřed obchodního domu. K takovému netradičnímu spojení došlo v moravské metropoli, kde v tamním nákupním středisku Vaňkovka stojí šestnácti metrová maketa věže kostela svatého Jakuba. Památka nacházející se jinak v centru Brna aktuálně podstupuje rekonstrukci, na níž farníkům chybí peníze.

Tisíce lidí, kteří se denně mihnou obchodním domem, pozorují od středy novou výstavu. Pozornost návštěvníků pouta zejména šestnáctimetrová napodobenina věže kostela svatého Jakuba. Gotický chrám v centru Brna aktuálně podstupuje rekonstrukci. Na opravy ale farníkům schází peníze, protože se při průzkumu se ukázalo, že stavba je v horším technickém stavu, než se předpokládalo. I proto zavítala církevní stavba do nákupní galerie, jež je největší ve městě. Kromě toho se lidé dozví, jak náročná oprava památky je. 

Zájemci se dále zblízka podívají na obnovované trámoví či kamenné prvky a prohlédnou si také fotografie brněnského panoráma nasnímaného z věže kostela. To budou moci ostatně po konci současné rekonstrukce zhlédnout na vlastní oči,“ uvedl Jan Pacner, farář od Jakuba. 

Brněnský kostel se opravuje už téměř rok. S pracemi, jež přesáhnou sto milionů korun, začali stavaři před desíti měsíci. Dělníci zůstanu v objektu věřících minimálně do příštího roku. Součástí oprav je rovněž vybudování nové vyhlídky v prostorách věže. 

Přispějte nám na výměnu oken, volají farníci z brněnského gotického chrámu 

Už desátým měsícem probíhá rekonstrukce kostela sv. Jakuba v Brně. Opravy chrámu se stále nechýlí ke konci, a navíc se oproti původnímu plánu prodraží o několik milionů korun. Farnost přestavbu z evropských dotací a peněz získaných od města Brna...

Podívat se na novou výstavu mají zájemci možnost až do 10. října. „Může na první pohled zdát zvláštní, prezentovat rekonstrukci církevní stavby uprostřed rušného nákupního centra, tak obě místa toho mají mnoho společného. Jsou to prostory, kde se lidé společně setkávají. Ať už záměrně či zcela náhodně,“ dodal ředitel Vaňkovky Tomáš Knop

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Daniela Pařízková

Štítky Brno, kostel, rekonstrukce, Nakupování, Církev, Vaňkovka, oprava, Jan Pacner

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.