Brněnské VUT láká ženy do vývoje čipů, v oboru jich je zatím jen hrstka

Autoři | Foto Václav Koníček

Vysoké učení technické (VUT) v Brně usiluje o více mladých žen, které by se podílely na vývoji čipů a polovodičů. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT VUT) láká nové studentky nejen na uplatnění v oboru s významným potenciálem, ale i na vstřícné prostředí, podporu při studiu a inspirativní ženské vzory. Ženy, kterých je v technických oborech stále nedostatek, jsou podle odborníků ve vědeckých týmech cenným přínosem. Důležitá je třeba jejich preciznost, uvedl dnes v tiskové zprávě vedoucí ústavu mikroelektroniky Jiří Háze.

V dubnu se na VUT otevřelo České polovodičové centrum, jehož koordinátorkou se stala Jana Drbohlavová. Ačkoliv její pozice dokazuje, že místo pro ženy v elektrotechnice je, setkává se s jejich malým zájmem o tento obor.

„Často za tím stojí strach studentek z náročnosti hlavních technických předmětů. Dívky si málo věří, ostatně i pro mě to tehdy byla výzva. Přesto se nejedná o žádné záludnosti, hodně spolužáků je studentkám nápomocných, stejně jako mnozí vyučující," uvedla Drbohlavová.

Podle Házeho statistiky univerzity ukazují, že naprostá většina studentek výuku technických oborů dokončí, mnohé i s vyznamenáním. „Osobně si myslím, že preciznost pro ženy tak vlastní je při práci s polovodiči nebo při návrhu čipů důležitá. Klíčové však zůstávají potřebné znalosti bez rozdílu pohlaví," řekl Háze. Zastoupení žen v technických oborech je podle něj významné nejen z hlediska genderové rovnosti, ale především pro praxi. „Ženy a muži se při výzkumu doplňují. Mnohdy se výsledku společně dobereme dříve, než kdyby na něm pracovali jen muži," dodal.

Studentky zaujímají ze všech studujících technických oborů na VUT jen dvanáctiprocentní podíl. Na dva nové studijní programy otevřené v akademickém roce 2025/2026, zaměřené na studium návrhu a výroby polovodičů a čipů, tvořily z celkového počtu uchazečů dívky pouze 2,59 procenta.

Podle odborníků z VUT je několik faktorů, které zvyšují zájem dívek o technické studium. Patří k nim například zajímavá výuka matematiky či fyziky na středních školách nebo vzory v rodině. Pro Drbohlavovou byla inspirací její matka elektrikářka, která podporovala dceřinu lásku k chemii. Pro doktorandku Veroniku Junasovou z FEKT VUT zase její strýc opravující drobnou elektroniku. Sama se kromě výzkumu věnuje i osvětovým aktivitám pro dívky. „Osobně vím, že logika se dá objevit, i když si myslíte, že jí nedisponujete," dodala Junasová.

Aktuálně v Česku chybí 3000 odborníků na polovodiče a je důležité zvýšit počet studujících v příbuzných technických oborech, ať už jde o ženy, nebo muže. Odborníky na čipy a polovodiče poptávají velké korporátní firmy, ale i menší podniky zaměřené na návrh hardwaru a firmwaru. Začít pracovat lze už při studiu. Podle školy je kariéra v elektrotechnice vstřícná také k rodičovským povinnostem. Napomáhají tomu zkrácené úvazky, pomoc kolegů nebo třeba univerzitní školky.

České polovodičové centrum (ČPC) v dubnu zahájilo činnost na VUT v Brně. Na jeho vzniku se podílelo konsorcium VUT, Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), největšího výrobce polovodičů v Česku onsemi, firmy Codasip, Národního polovodičového klastru a Jihomoravského inovačního centra. České centrum bude jedním z 27 kompetenčních center, která vznikají s podporou Evropské komise i v dalších zemích unie.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, vysoké školy, elektronika, VUT, polovodiče, vzdělání

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.