úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Blansko poznává umění. Přijďte si vyměnit semínka, lákají autoři skleníku na náměstí

Zájemci o zahradničení se do vysazování rostlinek nyní můžou pustit přímo v centru Blanska. Městská galerie totiž na Wanklově náměstí nechala postavit komunitní skleník. Kromě svojí umělecké hodnoty má utužit vztah obyvatel k veřejnému prostranství, přírodě, ale také k sobě navzájem. Instalace dlážděné náměstí ozdobí až do poloviny září.

Galerie města Blanska po vzoru Švýcarska a Německa nově umožňuje lidem svépomocí vypěstovat rostliny přímo uprostřed města. Díky její iniciativě na náměstí vyrostl skleněný objekt, v němž si zájemci zasadí, co se jim zlíbí. Důraz klade především na ekologii a zdravotní styl, od místních očekává větší zájem o využití veřejného prostranství. „Snažíme se zdůraznit kontrast mezi betonovými centry měst a potřebou většího zastoupení zeleně ve veřejném prostoru,“ vysvětlila vedoucí Galerie města Blanska Jolana Chalupová k nápadu, který se uchytil i v Ostravě.

Projekt s názvem SITU, jehož součástí je právě i nová komunitní zahrádka, má mimo jiné zajistit komunikaci vedení tohoto okresního města s jeho obyvateli i návštěvníky. „Věříme, že poslouží jako nové místo pro setkávání. Plánujeme celou řadu doprovodných kulturních akcí, jako jsou vernisáže a autorská čtení,“ okomentovala koordinátorka projektu Júlia Chodúrová.

V malém skleníku si lidé budou pěstovat sazeničky různých rostlin až do září. Vnitřní prostor zahrádky doplňuje interaktivní pocitová mapa města, která zaznamenává jeho vazby na architekturu a kulturní dění. Po pěti měsících pak svoji existenci Skleník na Wanklově náměstí zakončí společně s venkovním festivalem Zažít Blansko jinak.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Facebook Město Blansko

Štítky Blansko, kultura, ekologie, JMK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.