čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Brno spustí sbírku na varhany pro nové kulturní centrum

Stavba nového Janáčkova kulturního centra by měla v Brně vypuknout do roka. Městští radní ku příležitosti blížící se dlouho plánované stavby schválili založení veřejné sbírky, prostřednictvím které budou moci lidé přispět na nákup varhan.

Plánované kulturní centrum se sálem pro brněnskou filharmonii vyroste nad podzemními garážemi mezi ulicemi Veselá a Besední. Stavba nového objektu se řeší už od přelomu tisíciletí. Mezinárodní architektonická soutěž byla vyhlášena roku 2002 a odborná porota tehdy jednomyslně návrh autorů Jakuba Havlase, Jana Hájka a Pavla Joby z Atelieru M1 architekti.

Podle harmonogramu by stavba Janáčkova kulturního centra měla začít za méně než rok. Město navíc slavnostně vyhlásí sbírku, jejíž výtěžek půjde na koupi nových koncertních varhan. Lidé budou moci příspěvek poslat na transparentní účet, jehož číslo bude zveřejněno v pátek. 

První varhany pro nový sál po sto letech

Samotné varhany čeká vlastní soutěž. „Po stanovení konkrétních požadavků oslovíme výrobce po Evropě i celém světě a odborná komise vybere nejvhodnější nabídku. Bude se jednat o vůbec první nové koncertní varhany pro nový klasický koncertní sál v Česku po zhruba sto letech,“ řekl náměstek pro kulturu Tomáš Koláčný (PIRÁTI).

Několikaetapová stavba koncertního sálu byla v minulosti zpožděna z finančních důvodů i kvůli žalobě, kterou architekti podali na projekční tým, jenž dle jejich názoru neúměrně zasahoval do jejich autorských práv. Nakonec se situace uklidnila a nadzemní část budovy Janáčkova kulturního centra získala loni v červnu stavební povolení.

„V listopadu očekáváme odevzdání hotové dokumentace pro provedení stavby, na jejímž základě vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele. Toho bychom chtěli vybrat na jaře a v létě už konečně ‚kopnout do země‘,“ přislíbila primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Kopeme za Brno

Štítky kulturní centrum, janáček, brno, varhany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.