pátek 4. prosince 2020 Barbora

Nad Husou na provázku zavlála běloruská národní vlajka. Divadlo je sídlem ambasády nezávislé běloruské kultury

Centrum experimentálního divadla zřídilo v Brně "ambasádu" nezávislé běloruské kultury, chce tak přispět k lepší informovanosti v České republice. Činnost zahájila symbolicky 17. listopadu. Jednou z prvních aktivit jsou dopisy českých osobností běloruským politickým vězňům. V Bělorusku vláda Alexandra Lukašenka od srpna potlačuje protesty proti výsledku voleb, které byly podle opozice zmanipulované.

„Zvažovali jsme, jakou formu nejlépe zvolit, a shodli se na tom, že není příliš účelné uspořádat jednodenní debatu či podobnou akci, nýbrž že ze všeho nejvíce je třeba v delším horizontu průběžně a důsledně informovat širokou veřejnost o tom, co se v těchto dnech děje v Bělorusku," uvedl ředitel centra divadla Miroslav Oščatka.

Pořádání přednášek, besed a tvorba newsletteru

Centrum je městská příspěvková organizace, zahrnuje Husu na provázku, HaDivadlo a platformu Terén. Při centru nově vznikla funkce ambasadora nezávislé běloruské kultury. Bude pořádat nejen besedy a přednášky o běloruské kultuře, hodlá vydávat měsíční newsletter, má i další plány.

Ambasadorem je překladatel Sjarhej Smatryčenka. Má běloruské i české občanství a žije v Brně. „Cítím, že česká umělecká a kulturní scéna má chuť a odhodlání podpořit své běloruské kolegy a celou běloruskou společnost ve chvíli jejího boje za tvůrčí svobodu - ba v boji za pouhé přežití. Chtěli bychom dát tomuto odhodlání další impulz a směr. Zároveň bezpečně vím, že běloruská kultura navzdory, nebo i díky těžkostem má rozhodně co nabídnout českému publiku," uvedl Smatryčenka.

Projekt podporuje město Brno. Kromě kultury se zaměří také na informování o dění v Bělorusku, uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Brno vyvěsilo historickou vlajku Běloruska na vyjádření solidarity s oběťmi brutálních policejních represí

Brno se rozhodlo vyvěsit historickou běloruskou vlajku jako vyjádření podpory občanské společnosti a obětem represe v Bělorusku především v souvislosti s letošními prezidentskými volbami. Ty podle volební komise drtivě vyhrál autoritářský...

Brno stojí za Bělorusy

Město už v srpnu vyvěsilo na Nové radnici historickou běloruskou vlajku, která se stala symbolem povolebních protestů. „Vlajku při příležitosti otevření ambasády symbolicky přeneseme a vyvěsíme v Divadle Husa na provázku. Do běloruských barev nadále zůstává oděn i štít markraběte Jošta na soše na Moravském náměstí," uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Historický znak a vlajka Běloruska nově zdobí sochu Jošta, město tak chce vyjádřit podporu občanské společnosti v Bělorusku

Od dnešního dne je historická běloruská vlajka a znak k vidění i na soše Jošta, která je navíc alegorií odvahy. Město se tak rozhodlo vyjádřit podporu občanské společnosti a obětem represe v Bělorusku především v souvislosti s letošními...

Oščatka zdůrazňuje, že iniciativa centra nemá politický formát, jde o kulturní projekt zaměřený na nezávislou a svobodnou běloruskou kulturu. „Nejsme politici, jsme umělci. Věříme však v sílu kultury a v její schopnost získat lidi pro dobrou věc. Byla to koneckonců právě divadla, umělci a studenti, kdo se stal nakonec hybatelem demokratických změn v naší zemi," řekl Oščatka.

Masarykova univerzita nabídne stipendia a granty nejlepším vědcům a studentům z Beloruska

Masarykova univerzita reaguje na události v Bělorusku spojené s prezidentskými volbami a nabízí tamnějším studentům speciální stipendia a vědecké granty. Uchazeči si mohou o grant žádat skrze stipendijní program, který univerzita spustí v...

Hodnocení článku je 36 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Centrum experimentálního divadla

Štítky bělorusko, nezávislá kultura, ambasáda, brno, husa na provázku

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.