Ostatkový průvod s muzikou, taneční vystoupení a tradiční masky. Foklorní soubory v krojích a masopustních převlecích prošly Brnem a roztančily Palác Šlechtičen, Dům pánů z Lipé a Alfa pasáž. Pochod zakončila beseda za doprovodu cimbálu.
Skupiny tanečníků procházely Brnem a kromě krojů byly k vidění i tradiční masky šaška, kněze, medvěda a dalších zvířat. V Paláci Šlechtičen, Alfa pasáži a Domě pánů z Lipé se jednotlivé skupiny průvodu vždy zastavily a předvedlt taneční vystoupení doprovázené dechovou hudbou, mimo jiné i tradiční fašankový šavlový tanec.
Průvod se nakonec vrátil k Paláci šlechtičen, kde předvedly soubory závěrečné vystoupení. Oslavy se však neomezily na prostory paláce - tanečníci a muzika si krátili čekání tancem a zpěvem po celé šíři ulice Kobližné. Na místě návštěvníci mohli ochutnat masopustní koblihy, masové talíře a nechybělo ani víno. Po skončení tanečních vystoupení se otevřel parket pro veřejnost a k tanci zahrála cimbálová muzika.
Fašank je na Moravě dávnou tradicí. Masopustní oslavy mají původ už ve starořeckých a římských oslavách boha Dionýsa, ale u nás se ustálily především jako oslava blížíciho se jara a poslední šance poveselit se před začátkem čtyřicetidenního půstu. Tanečníci v maskách měli přinést štěstí, zdraví a bohatou úrodu na polích i dobytka. Nejoblíbenějšími maskami byl medvěd a koníček, představující symboly plodnosti.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám