pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Špilberk se včera zabarvil do červena, studenti VUT tak oslavili 120. výročí školy

Pokud jste se včera procházeli centrem města, jistě vám neušla dominanta brněnského panorama, hrad Špilberk. Ten se na počest oslav 120. výročí Vysokého učení technického zabarvil celý do červena, což je právě barva brněnského VUT. Oslavy výročí jsou rozprostřené do celého letošního roku. Osvícením Špilberku začne jednak nový semestr a jednak druhá polovina oslav.

Celou noc, až do ranních hodin svítila brněnská dominanta jasně rudou barvou. Tato barva je typická pro vysokou školu techniky VUT v Brně. Osvětlení zařídili právě studenti technické univerzity a Visualove, což jsou právě dva absolventi školy. 

Univerzita takto zahájila i druhou část oslav školního jubilea. V září čeká na studenty spousta hudebních festivalů a nejrůznějších aktivit. 

 "V září a říjnu nás čekají hudební festivaly Hudba z FEKTu a FASTfest. V listopadu si pak zájemci mohou zaběhat na Strojařských schodech v nejvyšší univerzitní budově v republice, která byla dlouho i nejvyšší stavbou Brna," popsal pro ČTK připravované akce Pavel Maxera, předseda Studentské komory Akademického senátu VUT, která organizuje také akci na Špilberku.

"Oslavy školy pak 6. prosince zakončí Ples VUT na brněnském výstavišti, který se loni stal největším plesem v Česku," doplnila Anna Kruljacová, hlavní organizátorka plesu.

Škola ocení absolventy, v plánu jsou i připomínky 30. výročí sametové revoluce

Kromě zmíněných událostí je v plánu také slavnostní listopadové Akademické shromáždění VUT, na kterém budou 14. listopadu předány medaile a ocenění studentům a zaměstnancům brněnské techniky a rovněž připomenuto 30. výročí sametové revoluce. V tentýž den v dopoledních hodinách získají čestný doktorát Ulrike Dieboldová a Američan Ralph Ford.

VUT oslaví 120 let existence

VUT vzniklo 19. září 1899, kdy rakouský císař a uherský král František Josef I. podepsal dekret o založení české vysoké školy technické v Brně. VUT tak navázalo na tradici Technického učiliště v Brně, které zřídil Zemský sněm Markrabství moravského už v roce 1849. Na začátku stáli jen čtyři nadšení profesoři, dnes má brněnská technika osm fakult, tři vysokoškolské ústavy a sedm výzkumných center. Studuje tam téměř 19.000 studentů, což je největší počet z českých technických vysokých škol.

Autoři | Foto Martin Střálka Ben Red a Studenti VUT

Štítky VUT, 120 let, Špilberk, Brno, technika

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.