pátek 3. července 2020 Radomír

David Carmona, Assad Brothers nebo Pedro Navarro. Do Brna se opět sjedou světové kytarové špičky

Milovníci jazzu, flamenca nebo hudby z Brazílie zbystřete, v Brně vystoupí nejznámější kytaristé z celého světa. Mezinárodní kytarový festival už po osmadvacáté nabídne pestré hudební zážitky.

Mezinárodní kytarový festival v Brně patří mezi nejzajímavější kytarové festivaly z celé Evropy. „Každý rok se snažíme nabídnout posluchačům něco nového. Letos se nám podařilo nabídnout koncert nejlepšího světového kytarového dua Assad brothers z Brazílie,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Vladislav Bláha. Akci odstartuje, už tradičně, noc flamenca, a to v neděli 4. srpna na Biskupském dvoře. Kromě kytarového koncertu čeká posluchače i zpestření hudby tancem v podání Anny Latorre a dalšími hudebními vystoupeními.

Kytary zazní na Biskupském dvoře a Nové radnici

Na Biskupském dvoře zazní celkem tři koncerty. Mimo flamenca a Assad brothers vystoupí i Pedro Navarro trio, který festival zakončí. „Závěrečný koncert se ponese v duchu španělské hudby inspirovanou směsí jazzu a flamenca,“ popisuje koncert Bláha.

Další čtyři koncerty pak rozezní prostory Nové radnice. Zde se představí třeba ruský skladatel Nikita Koškin s manželkou Marinou Krupkinovou. „Mimo jiné uvedou světové premiéry dvou skladeb. Navíc se Koškin vrací na podia poprvé po dvaceti letech a zrovna tady v Brně,“ dodal Bláha.

Součástí festivalu jsou i kytarové kurzy a soutěž Guitartalent

Neoddělitelnou součástí festivalu je také Mezinárodní kytarová soutěž Guitartalent. „Vítěz získá mimo jiné koncertní nástroj v hodnotě 6 000 euro od nejlepší mistra kytaráře z Japonska Masaki Sakuraje. Výhra v soutěži znamená také přímý postup do finále kytarové soutěže v Tokiu,“ vysvětluje soutěž Bláha.

Zároveň s festivalem se konají i mezinárodní kytarové kurzy. Těch se každoročně účastní lidé z celého světa. „Máme tu zástupce Mexika, USA, Japonska nebo Argentiny,“ zdůrazňuje Bláha. Kurzy povedou účinkující sólisté, ale i světoví pedagogové, jako například kytarová skladatelka pro mládež Maria Linnemannová. Učit bude i sám umělecký ředitel festivalu Vladislav Bláha.

Festival potrvá až do 10. srpna. Vstupenky jsou k dispozici na internetu v pokladnách Městského divadla Brno. Podrobný program celého festivalu naleznete na www.guitarcz.com

Autoři | Foto guitarcz.com

Štítky festival, kytara, mezinárodní, guitartalent, kurzy

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.