čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Silničáři rozšíří dálnici D1 v Brně na šest pruhů

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hledá firmu, která rozšíří v Brně dálnici D1 mezi 194. a 196. kilometrem na šest pruhů. Státní příspěvková organizace zahájila kvůli záměru výběrové řízení. Očekává se, že stavba za 1,3 miliardy korun potrvá dva roky. 

Novinku ohlásil na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala dodal, že letos se počítá s přípravnými pracemi a hlavní stavební práce na nejvytíženějším dálničním úseku na jižní Moravě začnou příští rok. 

Jedná se o první úsek dlouho plánové stavby, která má postupně zajistit rozšíření na šest pruhů od Kývalky po Holubice, tedy od 182. k 210. kilometru. První úsek k plánovanému rozšíření je mezi křižovatkami s výpadovkou na Znojmo a Mikulov a s dálnicí D2. Vedle tranzitní dopravy je na ní i intenzivní doprava mezi Brnem a nejbližším okolím a lidé zde jezdí i k obchodním centrům na jihu města. Stavba zatím nezahrnuje přestavbu křižovatek, které přijdou na řadu s navazujícími úseky.

Musíme ale proti původnímu plánu postavit úplně nový most před železniční trať z Brna do Břeclavi," řekl Fiala. Podle něj to bude obtížná práce kvůli tomu, že koridor z Brna do Břeclavi je jednou z nejfrekventovanějších tratí v Česku.

Řidiči mají jezdit ve dvou zúžených pruzích v každém směru, jak byli zvyklí při velké modernizaci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Jízdní pásy by měly být o 50 až 75 centimetrů širší, než byly při modernizaci, aby se řidiči nebáli vjíždět do levého pruhu. I tak lze ale podle Fialy očekávat obtíže minimálně v době největšího provozu. Podle sčítání dopravy z roku 2020 úsekem jezdí denně v průměru téměř 80 tisíc aut.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto mdcr.cz

Štítky Brno, ŘSD, Rozšíření, Investice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.