sobota 2. července 2022 Patricie

Vlakem ze Znojma do Brna za půl hodinu. Železničáři chystají novou trať

Cestujícím ze Znojma a okolí svitla naděje na lepší železniční spojení s moravskou metropolí. Správa železnic (SŽDC) prověřuje možnosti na vybudovaní vysokorychlostní trati, díky které by lidem cesta vlakem mezi oběma městy zabrala pouhou půl hodinu.

Železničáři v současné době hledají možnosti, jak zlepšit vlakové spojení na jižní Moravě. V hledáčku mají rovněž spojení mezi dvěma největšími jihomoravskými městy. Zatím mají výstupy ze studie proveditelnosti. Na základě ní se jako nejvýhodnější jeví řešení navázané na připravovanou stavbu vysokorychlostní tratě Brno – Šakvice, ze které by v prostoru Unkovic odbočila novostavba tratě ve směru na Hrušovany nad Jevišovkou pro rychlost do 230 kilometrů v hodině.

Za stávající stanicí Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov ve směru na Znojmo by se pak nová trať zapojila do stávající tratě Břeclav – Znojmo, která by byla modernizována a elektrizována. Navržená podoba nové železniční infrastruktury v prostoru Hrušovan nad Jevišovkou počítá i s přímým napojením z nové tratě od Brna ve směru na Mikulov a Břeclav,“ popsala Drbně Nela Friebová, mluvčí SŽDC.

Podle Friebové součástí projektu je také návrh na dokončení modernizace tratě Břeclav – Znojmo včetně elektrizace, což významně pomůže i nákladní dopravě. „Díky přínosům pro osobní dopravu v podobě zásadního zkrácení cestovních dob v rozhodujících přepravních směrech i díky výraznému zlepšení podmínek pro provoz nákladní dopravy dosahuje zmiňované řešení pozitivních výsledků ekonomického hodnocení,“ uvedla mluvčí. 

Vytoužený projekt

Dopravní situace mezi moravskou metropolí a městem nedaleko rakouských hranic je dlouhodobě problematická a hlavně zdlouhavá. Autem vyjde cesta, která která činí něco přes 60 kilometrů, zhruba na hodinu, linkovým autobusem pak trvá o zhruba dvacet minut déle. Nejkomplikovanější je právě vlakový spoj, jenž spolkne cestujícím dvě hodiny času. Přímá linka z Brna do Znojma totiž nejezdí, pasažéři tak musí přestupovat Břeclavi nebo v Hrušovanech u Brna. I proto plán na novou trať ve Znojmě vítají.

Pro město by to byl obrovský přínos. Zejména lidé ze Znojma by se nemuseli stěhovat za prací do Brna a mohli pohodlně dojíždět. Věřím, že by nové železniční spojení přilákalo do Znojma i další lidi,“ sdělil znojemský starosta Jakub Malačka (za ČSSD). 

„Nehrozí“ spory s aktivisty

Železničáři aktuálně dokončují finální práce na studii proveditelnosti. Hotovo má být do konce února. Následně dokument předloží ke schválení na Centrální komisi Ministerstva dopravy ČR, která rozhodne o dalším postupu prací. Hrubý odhad je, že nové koleje by mohly vzniknout do deseti let. Optimismus dodává železničářům či lidem ve Znojmě i to, že zamýšlená trať nepovede chráněným územím, kde pravidelně dochází ke sporům s aktivisty či ochránci přírody. 

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Štěpánka Badinová

Štítky Brno, Znojmo, Vlak, SŽDC

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zdeněk Makowski

Tímto článkem jsem se vrátil do roku 2019, kdy o tomto tématu psal server Zdopravy.

úterý, 25. ledna 2022, 04:55

Roman Jeschke

Otřesné vlakové spojení. Návaznost na vlaky Brno - Břeclav- Znojmo je ostudná, jízdní doby dlouhé. Jinak pane redaktor není ani přestup v Hrušovanech, tam vůbec vlaky nejezdí.

sobota, 22. ledna 2022, 09:40

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.